Yeni Bir Araştırma Çocukların İnternette Neleri Araştırdığını Ortaya Koydu

0
2161

Yeni yapılan bir araştırmada çocukların internet üzerinde neleri araştırdıkları ortaya kondu. Araştırma Kaspersky Lab tarafından yürütüldü ve tamamlanmasından sonra konuya ilişkin bir rapor yayınlandı. Yayınlanan rapora göre çocuklar %17 oranında internet üzerinde video aratıyor. Aratılan bu videolar genel manada zararsız olmakla birlikte, çocuklar bazı durumlarda zararlı videolarla da karşılaşabiliyor.

İnternet, çocuklar için oldukça tehlikeli bir mecra olabilir. Ailelerin bu nedenle çocuklarının internet üzerinde yaptıklarını düzenli olarak takip etmesi önem taşımaktadır. Bu alanda birçok firma da düzenli şekilde bilgilendirici paylaşımlar yaparak aileleri uyarmaktadır. İlgili çalışma Kaspersky Lab’in, Safe Kids ismi verilen hizmetinden alınmış olan istatistiklerle oluşturulmuştur. Rapor 10 farklı dilde son aylar içerisinde gerçekleştirilen arama sonuçlarına göre hazırlandı.

Elde edilen verilerde çocukların internet üzerinde yaptıkları aramalarının %17’si kadarı video aramaları. Video aramaları içerisinde filmler ve dizilerden başka canlı yayın platformları da yer alıyor. Listede ikinci sırayı %14’lük oranla çeviri odaklı aramalar alıyor. Üçüncü sırada ise %10’luk oranla sosyal medya & iletişim aramaları yer alıyor. Dördüncü sıra %9 ile oyun kategorisindeki aramalardan oluşuyor.

Dil bazında arama farklılıkları göze çarparken, örneğin “Anime” aramalarında Japonca başı çekiyor. Eğitim odaklı aramalarda ise Çince ilk sırada yer alıyor. Arapçada ise en fazla arama Porno kategorisinde gerçekleştirilmiş. Spor ve oyun temalı aramalarda ilk sırayı Fransızca alıyor.

Uzmanlar her ülkede çocukların ilgi alanlarının farklı olduğunu ifade ediyor. Bu durum ülke bazında çocukların internet davranışlarına da yansıyor. Bu tip araştırmalar sayesinde her ülkede çocukları korumaya yönelik önlemler alınabilir. Aksi durumda ise kazara ulaşılan zararlı siteler çocuklar üzerinde uzun vadeli tesirler yaratabilir. Ailelerin mutlaka çocukların dijital faaliyetlerini izlemesi ve bu konuda yardım alacak hizmetleri kullanmaları önem taşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here