Yapay Zeka Sorunlarını Çözen 25 Milyon Doları Kazanır!

0
2945

Google tarafından yapay zeka teknolojisindeki sorunları çözebilmek amacıyla yarışmalar düzenleyecek. Araştırmalar neticesinde hatalara çözüm üretebilen yarışmacılara 25 milyon dolar tutarında ödül dağıtılacak.

Son yıllarda ciddi bir yükselişe geçen yapay zeka teknolojisiyle ilgili hala bazı sorunlar bulunuyor. Yapay zekanın tüm insanlığa yarar sağlayacağını düşünenlerin yanı sıra bu teknolojinin insanlığın sonu olacağını düşünen kişilerin sayısı da azımsanmayacak düzeyde. Yapay zekanın doğru kullanılması halinde insanlığa fayda zararlı kullanımı halinde ise zarar getireceği fikri oldukça yaygın. Google yapay zekanın insanlığa zarar vermesinin önüne geçebilmek için bir dizi yarışma düzenlemek istiyor.

Google AI Impact Challenge ismi verilen bu yarışmaya katılacak olan araştırmacıların yapay zeka teknolojisindeki potansiyel etik ve sosyal etkilerini araştıracak. Yarışma dahilinde hatalara çözüm üretebilecek olan araştırmacılar 25 milyon dolarlık ödülden faydalanabilecek ve yapay zekanın nasıl çalıştığına dair kaynaklara sahip olacak.

Yarışmaya dahil olacak araştırmacıların yapay zeka uzmanı olması gerekmediği de belirtiliyor. Yarışma sonucunda yapay zekada nasıl bir ilerleme kaydedileceği ve bu ilerlemenin yapay zekanın şimdiki halinden ne gibi bir fark yaratacağı ise merak konusu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here