Yakın Zamanda Uçaklara 50 Mbps Hızında Wi-Fi Hizmeti Geliyor

0
1038

Yeni geliştirilen GX Aviation sistemiyle 15 Mbps’yi geçemeyen uçak Wi-Fi hizmetleri, 50 Mbps hızı görebilecek. Bu sayede havayolu firmalarının sunduğu Wi-Fi hatları daha tatmin edici olacak.

Hergün gelişen teknoloji ve özellikle akıllı telefon uygulamalarında yaşanan gelişmeyle birlikte günlük veri tüketimleri ciddi mana da artış gösteriyor. Evlere bağlı olan geniş bant Wi-Fi’lerle veri tüketiminin geldiği boyutu fark etmiyor olabilirsiniz. Ancak uçağa binip, internet ağına bağlandığınız zaman veri tüketiminin ne denli yüksek boyutlarda olduğunu anlayabilirsiniz.

Uçaklarda Wi-Fi hizmetinin kullanılmaya başlaması ve yaygın hale gelmesi 10 yıl kadar önce gerçekleşti. Ancak 10 sene önce sunulan Wi-Fi hizmeti uydu tabanlı bir hizmetti. Bu hizmette yapabileceğiniz sadece e-postalarınızı kontrol etmekten ibaretti. Bu sistemin ardından yer tabanlı Wi-Fi’ler uçaklara geldi. Wi-Fi hızları 3 G Hücresel ağlara yetişti.

Günümüzde ise 4.5G ağlar dahi veri tüketimini karşılamakta zorlanıyorlar. Uçaklarda sunulan Wi-Fi hizmetinde ise bant aralığı oldukça kısıtlı. Dolayısıyla yolcular istedikleri gibi bir internet kullanımı gerçekleştiremiyor. Peki, havayolu şirketleri neden en iyi internet hizmetini sunmuyorlar?

Akıllı telefon ya da bilgisayarlarımızı güncelleme tarihimiz, 2, 3 ya da 4 yıla ulaşabilir. Uçaklar da ise Wi – Fi hizmeti sunan sistemlerin güncellenme tarihleri 7 ila 10 yılı bulabiliyor. Bu sistemlerin yenilenmesi ve kurulması oldukça pahalı. Bu sebeple firmalar en iyi sistemleri kurmuş olsalar bile bir süre sonra bant genişlik talepleri karşılanamayacak noktaya geliyor.

Inmarsat’ın Ka-band uyduları Global Xpress ağlarını kullanarak GX Aviation sistemi sayesinde uçaklarda 50 Mbps hıza ulaşabilen bir Wi-Fi hizmetini olanaklı halle getirecek. Mevcut teknolojinin sunduğu hizmetin 15 Mbps olduğu düşünüldüğünde yakın gelecekte havayolu firmaları, müşterilerini tatmin edecek bir Wi-Fi hizmeti sunmaya başlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here