VR Teknolojisi Sona Mı Eriyor?

0
1411

Geleceğin teknolojisi olarak tanımlanan sanal gerçeklik teknolojisi, diğer ismiyle VR yatırımları son dönemlerde büyük bir düşüş yaşadı. Silikon Vadisi’nde sadece geçtiğimiz yıl VR teknolojisine olan yatırımlar %81 oranında düşüş kaydetti.

Kullanımı her geçen gün artan ve ismi daha sık duyulmaya başlayan sanal gerçeklik teknolojisinde işler tersine dönmüş gibi görünüyor. Son teknolojik gelişmelerin öncü merkezlerinden birisi olan Silikon Vadisi’nde VR teknolojisinde yaşanan bu düşüş kafaları büyük ölçüde karıştırmaya yetti.

Sanal gerçeklik teknolojilerinin popülerliği gün geçtikçe azalırken, öte yandan VR’a yatırım yapan birçok şirket de kepenk indirmeye başladı. Kapanan şirketler ise bugüne kadar göz ardı edildi. Peki, VR teknolojisi gerçekten kötü bir durumda mı? Bu yaşananlar VR teknolojisinde sona gelindiği anlamını mı taşıyor?

VR teknolojisinde sona gelinmiyor. VR’ın çok geniş kitlelere yayılmasından öte belli alanlarda daha fazla yoğunlaşılacağı görülüyor. Örnek vermek gerekirse; VR teknolojisinde kullanım günden güne artıyor ve bu teknoloji doktorların işini çok kolay bir hale getiriyor. Oculus Go benzeri ucuz alternatiflerle bu alana ilginin süreceği görülüyor.

Ancak günümüzde bir şirketin varını yoğunu VR alanına yatırması da pek uygun bir yatırım tercihi değil. Zira bu teknolojiyle kısa vadede değil, uzun vadede kazanç elde edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here