Video Oyunları Beyninizi Değiştirebilir

0
1938

Video oyunları oynamanın beyni nasıl etkileyebileceğini üzerine araştırma yapan bilim insanları, bu oyunların beynin birçok bölgesinde değişikliğe neden olabileceklerini keşfetti.

Bilim insanları, video oyunlarının beynimizi ve davranışımızı nasıl şekillendirdiğini inceleyen çalışmaları topladı ve özetledi. Bugüne kadar yapılan araştırmalar, video oyunları oynamanın dikkat ve görsel yeteneklerden sorumlu beyin bölgelerini değiştirebileceğini ve onları daha verimli hale getirebileceğini göstermektedir. Araştırmacılar ayrıca ödül sistemi ile ilgili beyin bölgelerini ve bunların video oyunu bağımlılığı ile nasıl ilişkili olduğuna yönelik araştırmalara da baktılar.

Çalışmalar, video oyunları oynamanın beynimizin performansını ve hatta yapısını değiştirebileceğini gösteriyor.

Video oyunları oynar mısın? Eğer öyleyse, yalnız değilsin. Video oyunları daha yaygın hale geliyor ve yetişkinler tarafından giderek daha fazla oynanıyor. Oyuncuların ortalama yaşı artıyor. 2016’da ortalama yaşın 35 olduğu tahmin ediliyor. Değişen teknoloji aynı zamanda daha fazla insanın video oyunlarına maruz kaldığı anlamına geliyor. Pek çok kararlı oyuncu masaüstü bilgisayarlarda veya konsollarda oyun oynuyor. Ancak gün içinde oyunlar yüzünden işlerini aksatanlar olduğu gibi, gün boyunca buldukları boş zamanlarda akıllı telefonlarda ve tabletlerde geçiren yeni bir oyuncu türü de ortaya çıkmıştır. Öyleyse, video oyunlarının giderek daha yaygın bir eğlence biçimi olduğunu biliyoruz, ancak beyinlerimiz ve davranışlarımız üzerinde bu oyunların herhangi bir etkisi var mı?

Yıllar içerisinde medya video oyunları ve bunların sağlığımız ve mutluluğumuz üzerindeki etkileri hakkında sansasyonel iddialarda bulundu. Geçenlerde yayınlanan bir incelemenin ilk yazarı Marc Palaus, “Oyunlar bazen bu iddiaları destekleyen gerçek veriler olmadan sık sık övülmekte ya da şeytanlaştırılmaktadır. Ayrıca, oyun popüler bir etkinliktir, bu nedenle herkes konuyla ilgili güçlü görüşlere sahip görünmektedir” diyor.

Palaus ve meslektaşları, video oyunlarının beynimizin yapısını ve etkinliğini nasıl etkilediğiyle ilgili araştırmalardan bugüne kadar herhangi bir eğilim ortaya çıkıp çıkmadığını görmek istedi. 22’si beyindeki yapısal değişikliklere ve 100’ü beyin işlevselliği ve / veya davranışındaki değişikliklere bakan 116 bilimsel çalışmayı taradı ve veri topladı.

Çalışmalar, video oyunları oynamanın beynimizin performansını ve hatta yapısını değiştirebileceğini gösteriyor. Örneğin, video oyunları oynamak dikkatimizi etkiler ve bazı çalışmalar oyuncuların sürekli dikkat veya seçici dikkat gibi çeşitli dikkat türlerinde iyileştirmeler gösterdiğini ortaya koymuştur. Dikkatle ilgilenen beyin bölgeleri oyuncularda daha etkindir ve zorlu görevlere dikkat etmede daha az aktivasyon gerektirir.

Video oyunlarının görsel uzaysal becerilerle ilgili beyin bölgelerinin büyüklüğünü ve verimliliğini arttırdığına dair kanıtlar da vardır.

Video oyunları bağımlılık yapabilir ve bu tür bir bağımlılığa “İnternet oyun bozukluğu” denir. Araştırmacılar, oyun bağımlılarının nöral ödül sisteminde istek duymalarına neden olan oyun ipuçlarına maruz bırakarak ve sinir tepkilerini izleyerek işlevsel ve yapısal değişiklikler buldular. Bu sinirsel değişiklikler temel olarak diğer bağımlılık bozukluklarında görülenlerle aynıdır.

Peki, tüm bu beyin değişimleri ne anlama geliyor? Palaus, “Beynin video oyununa maruz kalmaya nasıl tepki verdiğine odaklandık, ancak bu etkiler her zaman gerçek hayattaki değişikliklere neden olmaz” diyor. Video oyunları hala oldukça yeni olduğundan, etkileriyle ilgili araştırmalar henüz başlangıç ​​aşamasındadır. Örneğin, oyunların hangi yönlerini hangi beyin bölgelerini ve nasıl etkilediğini hala araştırılıyor. Palaus, “Video oyunlarının hem olumlu (dikkat, görsel ve motor becerileri) hem de olumsuz yönleri (bağımlılık riski) olması muhtemeldir ve bu karmaşıklığı benimsememiz şarttır” diye açıklıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here