Uyuşturcu Kartelleri ve Savaş Lordları İçin Şifreli Blackberry

0
1281

Meksikalı uyuşturucu kartelleri ve dünyanın bir çok suç örgütü için şifreli telefon üreten firmanın yöneticilerine dava açıldı.

Kanada menşeili Phantom Secure firmasına, üzerinde değişiklik yaparak ürettikleri Blackberry telefonları suç örgütlerine sattıkları gerekçesiyle dava açıldı.

Bu olayla ilk defa bilerek ve isteyerek suçlular için üretim yapan bir teknoloji şirketi suçlanmış oldu.

Adalet bakanlığı şüpheli Vincent Ramos’un geçen hafta Seattle’da yakalandıktan sonra dört arkadaşıyla birlikte suçlama yapıldı. Tek tutuklusu Vincent Ramos olan davada şahıslara yapılan suçlama tehdit ve uyuşturucu dağıtımına yardım olarak bildirildi.

Savcı Adam Braverman’ın BBC ‘ye verdiği demeçte “Phantom Secure şirketi, tüm dünyada uluslar arası uyuşturucu kartellerinin Sinaloa Karteli de dahil, savaş lordlarının güvenlik güçlerinden kaçması için tamamen şifreli cihazlar üretiyorlar” dedi.

Altı Aylık Kullanımın Bedeli 3000 Dolar
Olayla ilgili herhangi bir açıklama yapmayan Blackberry, Savcı Braverman Blackberry’nin suç örgütlerince kullanılan tek telefon olmadığını beyan etti. ve sözlerini şu şekilde sürdürdü “Böyle birkaç organizasyon daha olduğuna inanıyoruz. FBI, sadece Phantom Secure’u değil, suç örgütlerine böyle iletişim cihazları sağlayan diğer şirketleri de araştırıyor”.

Savcı Braverman, şifreli telefonlar ve uygulamalar var ama Phantom Secure şirketinin ürettiği cihazları kullananların ne için kullandığını bildiğini bu sebeple sorumlu tutulması gerekiyor.

Bu cihazları almanızın tek yolu sistemi kullanan birinin size kefil olması gerekiyor. böylelikle güvenlik güçlerinin sisteme sızması engellenmiş

Altı aylık kullanımdan şirket iki ile üçbin dolar para alıyor. ve şu an piyasada 20 bin civarı cihaz bulunmakta. Bu cihaz ile iletişim kurduğunuzda iz sürmeyi zorlaştırmak için Panama ve Honk Kong’taki serverler üzerinden gerçekleştiriyor.

Söz konusu şirketin mikrofon kamera vs gibi bütün özellikleri devre dışı bırakıp sadece kısa mesaj gönderen cihazlarıda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here