Ünlü Youtuber Televizyon Kanalının İçeriğini Çaldığını İddia Etti

0
905

Show TV’de yayınlanan bir magazin programında ünlü Youtuber Nilüfer Baş’ın hazırlamış olduğu videonun birebir kullanıldığı iddia edildi. Cumartesi Sürprizi isimli programda Nilüfer Baş’ın dizi, film ve kitap incelemeleri kanalında yayınlamış olduğu “ARİF V 216 Filmindeki Göndermeler” videosunun birebir aynısının kullanılmış olduğu iddiaları gündeme bomba gibi düştü.

İnternet ortamında içerik üreten kişilerin birbirlerinden esinlenmelerinin ve hatta içerik çalmaları günümüzde oldukça fazla görülen bir durum olsa da bu yeni durum oldukça şaşırtıcı bulundu. Karasal yayına da sahip olan bir TV kanalında yayınlanan magazin programı internetteki bir videoyu birebir kullandı ve herhangi bir kaynak göstermedi. Cumartesi Sürprizi programının 230. bölümünde Nilüfer Baş isimli Youtuber’a ait kanaldaki video yayınlandı.  Program her hafta Cumartesi Show TV’de 10.00’da yayınlanıyor. Programın 17 Şubat 2018 tarihli bölümünde yayınlanan video Nilüfer Baş’ın takipçileri tarafından fark edildi. İlgili video Nilüfer Baş’ın kanalında 8 Ocak 2018 tarihinde yayınlandı. Videonun metin ve kurgu olarak neredeyse birebir aynısı programda yayınlandı.

Youtuber videonun yayınlandığını fark etmesinin ardından Show TV’ye ulaşmaya çalışmış ve RTÜK’e şikayette bulunmuş. Ancak başvurularından herhangi bir sonuç alamadığını belirtiyor. 100 binin üzerinde abonesi bulunan Nilüfer Baş’ın videosu değiştirilen küçük bir metin dışında programda birebir yayınlandı. Ünlü Youtuber haklarını savunmak için hukuki yollara başvuracağını bildiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here