Twitter’dan Fake Haberler ile Mücadelede Yeni Dönem!

0
83

Twitter; üyelerin sitede yapmış oldukları gerçek dışı paylaşımlarla mücadele etmek adına yeni bir yöntem geliştirdi. @Birdwatch isimli ürünün son derece işlevsel olduğunu söyleyebiliriz. Herhangi bir paylaşımda yanlış veya eksik bilgi olduğunu düşünen kullanıcılar; Birdwatch sayesinde bu paylaşıma not düşme hakkına sahip oluyorlar. Ayrıca, yapılan paylaşımlardan dolayı üçüncü şahıslara puan verme imkanı da sağlanacak.

Twitter’ın resmi blog sayfasından yapılan yazılı açıklamada, kullanıcıların paylaşımlardaki yanıltıcı bilgileri fark etmesine ve alternatif bilgi paylaşımı için not yazmalarına olanak tanıyan yeni bir program başlatıldığı belirtildi.

Deneme aşamasındaki Birdwatch’la ilgili “Yanlış bilgi içerdiğini düşündüğünüz paylaşıma not düşün.” şeklinde bir ibarenin paylaşımlara ekleneceği, böylece diğer kullanıcılar için paylaşım hakkında uyarıda bulunabileceği ve konuyla ilgili alternatif bilgilerin eklenebileceği bir tasarım olarak geliştirildiği kaydedildi.

Yeni uygulama, yanlış bilgi içerdiği düşünülen bir paylaşım için düşülen notlar için 3. şahıslara puan verme imkanı da tanıyacak.

“Yardımınıza ihtiyacımız var” çağrısı
“Twitter Support” isimli kurumsal hesaptan yapılan duyuruda, şu ifadelere yer verildi:

“Herkesi bu programa kaydolmaya ve katılmaya davet ediyoruz. Grup ne kadar geniş ve çeşitli olursa, yanlış bilgileri etkili bir şekilde değerlendirmede o kadar iyi olacaktır. Bu konuda yardımınıza ihtiyacımız var.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here