Türkiye Kendi İmkanlarıyla Helikopter Tasarlayıp Uçuran 7. Ülke Oldu

0
503

TUSAŞ (Türk Havacılık Sanayi) CEO’su Temel Kotil yaptığı bir açıklamayla Türkiye’nin ürettiği T625 Genel Maksat Helikopteri’yle, ülkemizin kendi imkanları dahilinde helikopter tasarlayıp uçaran yedinci ülke olduğunu söyledi.

Türk Savunma Sanayi’ne hizmet sunan şirketler SAHA EXPO 2018 Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nda bir araya geldi. İstanbul Fuar merkezinde kapılarını açan Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nda TUSAŞ CEO’su Temel Kotil’de bir konuşma yaptı. Teknolojik Dönüşüm başlıklı panelde konuşan Kotil, havacılık endüstrisine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Kotil konuşmasında, “Üretimini gerçekleştirdiğimiz T625 Helikopterimizin sorunsuz bir şekilde havalanması Allah’ın izniyle ayın 6’sında gerçekleşti. 625’i uçurduğumuz vakit Türkiye, kendi imkanlarıyla helikopter tasarlayarak uçuran yedinci ülke oldu. Güney Kore bile kendi helikopterini uçuramadı, Hindistan dahi kendi uçuramadı. Diğer şirketlerden teknik anlamda destek aldık” dedi. Temel Kotil, helikopter üretme konusunda önemli bir mesafe kaydettiklerini, Türkiye’nin helikopter pazarı içerisinde %2’lik bir pay hedeflediğini sözlerine ekledi.

Bu sene TUSAŞ’ın elde etmeyi hedeflediği gelirin 2 milyar dolar düzeyinde olduğunu ifade eden Kotil, yalnızca 1 helikopter satarak 300 milyon dolar kazanacaklarını söyledi. 625 helikopteri projesinde görev alan ekibin son derece azimli ve çalışkan olduğunu kaydeden TUSAŞ CEO’su, ekibin uçuş ve test tarihlerini içeren bir takvimi bastırdığını, uçuşun başarılı olmasından sonra takvimi ekibe gösterdiklerini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here