Tokyo’da Yoğun İş Çıkış Saatlerinde Trenlerin Kullanılmasını Cezbetmek İçin Ücretsiz Makarna Dağıtılacak

0
1059

Tokyo’da iş çıkış saatlerinde inanılmaz bir yoğunluk yaşanıyor. Buna paralel olarak birçok kişi sıkışık trenleri kullanmak istemiyor. Bir Japon metro firması yoğun saatlerde tren kullanmayı bırakan işçilere ücretsiz makarna dağıtımına başlayacak. Firma sunduğu bir kase makarnayla banliyö mutsuzluğuna çözüm olacağını düşünüyor.

Program, saat 07.50 ve 08.50 arasında yaklaşık olarak 70 bin kişiye Tozai hattında sunuluyor. Bu hat tüm hat kapasitelerinin %199’u oranında dolan ve oldukça yoğun kullanılan bir hat olarak biliniyor.

Tokyo Metro şirketi, arka arkaya 10 gün boyunca daha erken bir trene binerek yolculuk yapan kişilere bir kase makarna vererek vagonlardaki aşırı yoğunluğu engellemeye çalışacak.

Tokyo Metrosu sözcüsü Takahiro Yamaguchi, “Kampanyanın yoğun saatlerdeki tıkanıklığı azaltılmasına katkıda bulunacağını umuyoruz” dedi. Yamaguchi, “Tozai Hattı’nın, yolcuların sorun çıkarmasına neden olan, kronik olarak kalabalık bir hat olduğunu biliyoruz” dedi.

Japon Times tarafından açıklanan teklifte, kullanıcılar hattı kullanma konusunda çevrimiçi kayıt olmalı ve seyahat kartlarında belirlenmiş olan saatten bir saat önce seyahat etmeli.

Tokyo metrosu 2 binin üzerinde yolcunun kayıt olması halinde programı başlatacak. Eğer kayıt sayısı 3 bini geçerse menüye karides de eklenecek.

Bazı uzmanlar, aşırı kalabalıklaşmanın Tokyo’da yapılacak olan 2020 Olimpiyatlarını olumsuz etkileyebileceği konusunda uyarı yapıyor.

Geçen yıl Chuo Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Olimpiyatlar 8 milyon insanın 47.000 tren kullandığı Tokyo’ya 650.000 kişi daha getirecek.

Tokyo’daki yetkililer sıkışıklığı yıllardır vurguluyor. Zaman çizelgesine daha fazla tren eklemek, çoğu istasyonda bir tren zaten bir veya iki dakikada bir ulaştığından, uygulanabilir bir seçenek olarak görülmüyor. Arabalar basitçe mevcut trenlere eklenebilir, ancak bu Tokyo’daki her istasyonun platformunu genişletmek için büyük mühendislik çalışmaları gerektirir.

Çift katlı tren fikri, üst ve alt kısımda kapı sorunu yaratıyor. Bu soruna en kolay çözümün esnek vardiya saatleri olacağı düşünülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here