Tinder’da Kaydırma Özelliği Bağımlılık Yapıyor

0
534

Ünlü flört uygulaması Tinder’ın yöneticisi Jonathan Badeen, programdaki kaydırma özelliğini üniversite okuduğu esnada yaptıkları klasik bir deneye dayandırdığını açıkladı. İtiraf niteliğinde olan bu açıklama sonrası kaydırma davranışının güvercinlerle yapılan pekiştireçlerle alakalı bir deneyden esinlenildiği ortaya çıktı.

Psikoloji alanında ileri gelen isimler arasında bulunan B.F. Skinner’ın deneyi, Tinder’da bulunan kaydırma özelliğini güvercinlerin vermiş oldukları tepkilerin pekiştireçlerle ilişkisinden kaynaklı yinelenen davranışlara benziyor. Skinner’ın yaptığı açıklamadan anlaşılacağı üzere batıl inançlar sadece insanlarda bulunmuyor. Bir batıl inanç psikolojik öğrenme mekanizmalarıyla da ortaya çıkabilir. Skinner’ın 1948 senesinde gerçekleştirdiği deney, batıl davranışlarla ilgili psikoloji literatürüne girmiş olan ilk deneydir.

Tinder’ın yöneticisi Badeen, bir gazeteciye verdiği röportaj esnasında kaydırma mekanizmasını yaratmasına dair bir açıklamada bulundu. Badeen açıkmalasında, “Skinner aslında güvercinleri bir çeşit kumarbaz yaptı” dedi.

Badden konuşmasının devamında, “Güvercin sıkılması sonrası gagalar, gagalar ve yine gagalar. Fakat ne zaman besleneceğini bilmez. Belki beslenir, belki de beslenemez. Bu bahsettiğim tam olarak kaydırma mekanizmasıdır. Kaydırdığınızda belki eşleşirsiniz, belki de eşleşmezsiniz. Bundan sonra ise sadece kaydırmaktan zevk almaya başlarsınız” ifadelerine yer verdi.

Skinner’ın deneyi batıl inançlara odaklanmıştır. O, güvercinlerin davranışlarını istediği biçimde manipüle edip edemeyeceğini görmek istedi. Güvercinlerin kafeste yaptıklarına bakmadan rastgele yiyecekleri kafese bırakan bir sistem tasarladı.

Bu aşamadan sonra yiyecek geldiği esnada bir güvercin kafasını saat yönünün tersine döndürdü, diğeri kafasını kafesin kenarına çekti. Bu davranışlar bir süre sonra otomatik hale geldi. Her biri yaptıkları davranışların onlara daha fazla yiyecek getireceğine inanmaya başladı. Skinner, güvercinlerin daha önce yemeğin düştüğü esnada yapmış oldukları davranışları yinelemeye başladığını ifade etti.

Sonuçta güvercinler yaptıkları eylemi daha fazla yiyecek alabilmek için tekrarlayıp durdular. Ünlü bilim insanı güvercinlerin batıl davranışlar geliştirdiği sonucuna vardı. Bu kumarhaneye giderken şanslı şapkasını takan kumarbazın davranışından farklı değildir. Tinder’ın yöneticisi Badeen, Skinner’ın deneyinde kullandığı aynı fikrin programın kaydırma mekanizmasına eklendiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here