TikTok Hizmetlerini İrlanda’ya Kadar Genişletecek!

0
849

Son günlerin en çok tartışılan sosyal medya uygulaması olan TikTok; bilhassa ABD ile Çin arasında yaratmış olduğu tartışmadan sonra dikkatleri üzerine çekmişti. TikTok’un ABD başta olmak üzere birçok ülkede yasaklanması bekleniyor. Fakat, TikTok ise sınırlarını genişleterek İrlanda’da veri merkezi kurmayı hedefliyor. Söz konusu veri merkezi için 420 milyon dolarlık yatırım yapılacağı ifade edildi.

Son dönemde ABD ve Çin arasında gerilime neden olan sosyal paylaşım platformu TikTok, İrlanda’da 420 milyon avroluk yatırımla bir veri merkezi kuracağını bildirdi.

Çinli şirketten yapılan açıklamada, İrlanda’da yeni bir veri merkezi kurularak Avrupa Birliğindeki (AB) kullanıcıların video, mesaj ve diğer verilerinin bu merkezde depolanacağı kaydedildi. Açıklamaya göre, gelecek iki sene içerisinde faaliyete geçecek veri merkezi 420 milyon avroya mal olacak.

Şirket, söz konusu verileri halihazırda ABD’de depoluyor, Singapur’daki merkezinde ise bir kopyasını saklıyor.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz hafta sonu Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’u yasaklamak için kararname imzalayacağını bildirmişti.

Öte yandan TikTok’un sahibi olan Bytedance adlı şirket halihazırda ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki operasyonlarını Microsoft’a satmak için görüşmelere devam ediyor.

TikTok, kullanıcıların kimlik, şifre, telefon numaraları, lokasyon, internet protokol adresleri, yorumlar ve arama sonuçlarına ilişkin pek çok kişisel bilgiyi veri tabanında depoluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here