Teknoloji Bağımlılığı Konusunda Meclis Adım Atıyor

0
375

Türkiye Büyük Millet Meclisi Bilişim Teknolojileri Bağımlılığı Araştırma Komisyonu Türkiye’de teknoloji bağımlılığının giderek yaygınlaştığını ve Türkiye’de teknoloji yaygınlığını araştırarak etkilerini belirleyecek.

Nabi Avcı başkanlığında teknoloji bağımlılığı tanımı yapıldı. Cep telefonu bağımlılığından bilgisayar ve tablet gibi her türlü bilişim teknolojisi üzerine yoğunlaşan aşırı bilgilerin diğer sosyal faaliyetleri çalınarak oluşturulan etkinliklerin tamamını temsil ettiğini belirtmektedir. Ailelerin özellikle gençlerde ve çocuklarda bu bağımlılık oluştuğunu ve bunun ciddi bir şikayet konusu haline geldiğini belirtiyor. Nabi Avcı bu konuda ülkemizde ve dünyada ailelerin çocuklarını korumak istedikleri büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğu belirtiyor. Bilgisayar başında oturan çocuklar için zararsız gibi görünse de kontrol edilmediği takdirde çok vahim sonuçların ortaya çıkabildiği görülmektedir. Bunun için bir komisyon kurularak teknoloji bağımlılığı nedir, nasıl üstesinden gelinir, Türkiye’de teknoloji bağımlılık oranı nedir? kişisel sorunların yanı sıra toplumsal problemler saptanmaya çalışılacak. Anne baba olarak, devlet kurumlarında çalışanlar olarak, eğitimciler olarak ve sivil toplum kuruluşları olarak ne yapılması gerektiği konusunda kendimizi sorgulamamız ve bunun için bir adım atmamız gerekiyor şeklinde açıklamada bulundu. Bundan sonra neler yapılması gerektiği konusunda herkesin kendini yoklamasını isteyen Nabi Avcı bu noktada medyaya büyük bir iş düştüğünün de altını çiziyor.

Yapılan açıklamaya göre medya her konuda etkisini gösterdiği gibi bu konuda da büyük bir görev üstlenmek zorunda kalacak. Bilişim teknolojileri bağımlılığı yalnızca bilgisayar başında geçirilen zamanı algılamıyor. Televizyon başında geçirilen saatler de bir bağımlılık olarak sayılıyor. Medyanın bu konuda sorumluluğunu olduğunun altını çizen Avcı medya uyarıcı olmak durumundadır ve böyle bir bağımlılığı oluşturacak program türlerinden kaçınma sorumluluğu bulunur dedi. Kamuoyunun komisyon çalışmalarına destek olacağına inanıyorum ve Türkiye’de teknoloji bağımlılık oranının ve bu oran karşısında yapılabileceklerin tekrar düşünülmesini istiyorum dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here