Teknofest 2019, Başvuruları Kabul Etmeye Başladı

0
680

Dünya üzerindeki en büyük ikinci havacılık festivali olan ayakları yerden kesen TEKNOFEST yeniden başlıyor. Oldukça heyecanlı geçen festival bu yıl yine ilklere sahne olacak. TEKNOFEST’te bu sene uçan araba tasarım yarışması yapılıyor. TEKNOFEST2in teknoloji yarışmalarına başvurular 28 Şubat’a kadar sürecek. Yarışmalarda kazanan takımlara, toplam 2 milyon Türk Lirasının üzerinde bir ödül dağıtılacak.

İlk defa geçtiğimiz yıl yapılan ve 550 binin üzerinde ziyaretçi sayısıyla dünya üzerindeki en büyük ikinci havacılık etkinliği olma başarısını gösteren TEKNOFEST için geri sayım başladı. Türkiye’nin ayaklarını yerden kesen festival, Havacılık ve Uzay Teknolojilerine odaklanıyor.

Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında Türkiye’nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi hedefliyle yola çıkan TEKNOFEST’i, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yanında kamu kuruluşları, Türkiye’nin önde gelen firmaları ve Üniversiteler destekliyor.

Toplumdaki herkeste teknoloji ve bilim alanlarında farkındalık yaratmayı, Türkiye’de bilim ve mühendislik konularında yetişmiş insan kaynağı oluşturmayı hedefleyen festival bağlamında, gençlere gelecek teknolojiler üzerinde çalışma desteği verebilmek için 15 farklı kategoride teknoloji yarışmaları yapılıyor.

Yarışmalar ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine açık. Yarışmalarda; uçan arabalar, sürücüsüz araçlar benzeri gelecekte hakim olacak teknolojilerin yanı sıra, insansız sualtı sistemleri, roketler, insansız hava araçları benzeri günümüz teknolojilerine ilişkin de kategoriler de yer alıyor.

TEKNOFEST’te yarışmaları kazanan takımlar 2 milyon Türk Lirasının üzerinde ödül kazanacak. Teknoloji yarışmalarında başvuru süreci teknofestistanbul.org adresinden yapılabiliyor. Son başvuru tarihi ise 28 Şubat 2019 olarak belirlendi. Yarışmalara dahil olacak takımlar, 2 milyon Türk Lirasının üzerinde toplam ödülün yanında hazırlamış oldukları projeler için sağlanacak olan teknik danışmanlık ve malzeme desteğine de sahip olabilecekler.

Düzenlendiği ilk yıl TEKNOFEST sadece Türkiye’de değil, bölgedeki en önemli havacılık ve teknoloji etkinliklerinden birisi olma başarısını gösterdi. Geçtiğimiz sene TEKNOFEST yarışmacıları içerisinde 25 farklı ülkeden Drone yarışçıları, 24 farklı ülkeden beyaz şapkalı hackerlar ve 83 farklı ülkeden gelen girişimcilerdi. Bu sene itibariyle yabancı takımların da TEKNOFEST’teki yarışmalara başvuruları kabul edilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here