Tarih Öncesi Yaratıkların En Bilinenlerinden Mamutları Hayata Döndürme Çalışmalarında Önemli Adım

0
445

Tarih öncesi dönem denildiğinde ilk akla gelen canlılardan bir tanesi de mamutlardır. Japon bilim insanları, 28 bin yıl önce yaşayan bir yünlü mamutun hücre çekirdeğini kullanarak biyolojik hareketlilik sağladı. Bu çalışmada elde edilen sonucun mamutları hayata döndürmede önemli bir adım olduğu bildirildi.

Çıkan haberlere göre, bilim insanları 2010 senesinde Sibirya’nın kuzey bölgesinde kalıntıları çok iyi bir şekilde korunmuş olarak keşfedilen yünlü mamut Yuka’nın hücre çekirdeğini fare yumurtalarının hücrelerine yerleştirdi.

Yapılan araştırmada Yuka’nın kemik iliği ve kas dokusundan alınan en az seviyede zarar görmüş hücre çekirdekleri, laboratuvarda olgunlaşma evresi öncesi dişi cinsli hücrelere yerleştirildi.

Yuka’nın toplam 273,5 miligram dokusundan 88 hücre çekirdeği elde edildi. Elde edilen hücre çekirdeklerinden bazıları yumurta hücrelerine enjekte edildi ve değişime uğrayanlarda, hücre bölünmesi öncesi aşama olarak nitelenen hareketlilik gözlendi.

Araştırmayı yürüten Kindai Üniversite’sinden gen mühendisi Kei Miyamoto, yaptıkları çalışmayı mamutları yeniden hayata döndürme yolunda önemli bir adım olarak niteliyor. Miyamoto, daha iyi koşullar altında muhafaza edilmiş olan hücre çekirdekleri elde etmeleri halinde hücre bölünmesi aşamasına geçen bir çalışma yürütebileceklerini, söylüyor.

Uzmanlar az hasar görmüş olan hücrelerin DNA kopyalama yönteminde olduğu gibi çekirdek fonksiyonlarını olanaklı hale getirebileceğini düşünüyor. Bilim insanlarının mamutları hayata döndürmek için yapacakları çalışmalarda ne gibi sonuçlar alacakları merak ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here