Sosyal Medya Kullanılmamasının 3 Sebebi

0
1034

Sosyal medya kullananlarla ilgili birçok çalışma yapıldı ve bu konuya dair sayısız makale yazıldı. Peki, sosyal medya kullanmayan kişiler bu dünya hakkında neler düşünüyor?

Günümüzde sosyal medya kullanıcısı olmamak oldukça tuhaf karşılanan bir durum. Çevrimiçi alanda yer almayan kişilere sorulan ilk soru “Neden?” olmaktadır. E-posta da dahil hiçbir sosyal medya aracını kullanmayan 50 kişiyle bu konuyla alakalı bir anket yapıldı. Yapılan çalışmada 50 kişinin niçin çevrimiçi dünyayı tercih etmediği üç fikir çerçevesinde birleştirildi.

İnsanlarla Gerçek Hayatta Vakit Geçirmek Çok Değerli

Sosyal medyaya iletişim kurmak amacından saparak, arkadaşlıkların daha farklı açılardan değerlendirmeye alındığı bir platform oldu. Çevrimiçi dünyaya dahil olanlar da platformlardaki ilişkilerin hatalı olduğunu düşünüyor. Sosyal medya kullanmayanlar ise insanlarla fiziksel ortamlarda görüşmenin son derece değerli olduğunu ifade ediyor. Sosyal medya kullanmayanlar, başkalarıyla zaman geçirmeyi yüksek ölçüde değerli buluyor. Zamanlarını stresten uzak geçirmek istiyorlar. Onlara göre sürekli çevrimiçi olmak, hayatın sakinliğini bozmakta ve insanları amaçlarından saptırmakta.

Sosyal Medya’dan Uzak Olmak Kayıp Değil

Ankete katılanlar, araştırma süresi boyunca sosyal medyada neyin sosyal olduğunu sorguladı. Destek, dostluk, sosyal temas ve genel manada iletişim üzerinde duran denekler, sosyal medya olmadan iletişimlerinin daha sağlıklı olduğu kanısına vardı. Arkadaşlık isteği üzerinden yüzlerce kişiyle arkadaş olmaktansa, arkadaşlarıyla yüz yüze vakit geçirmeyi ve daha sağlıklı iletişimlerin oluşabileceği ortamları tercih ediyorlar.

Çevrimiçi dünyadan kopmak başta biraz kaygı verici olsa da sosyal medya kullanmayanlara göre sonuçları daha iyi hissetmenizi sağlıyor. Oldukça yorucu, dikta bir dünyadan kopan kullanıcılar, çevrimdışıyken hayatlarını daha iyi bir şekilde değerlendirebiliyor. Sevdikleriyle ve dünyayla daha derin ilişkiler kurabiliyorlar.

Çevrimiçi Dünya Göründüğü Gibi Değil

Uyumadan önce internete bakmanın uykunuzun gelmesine yardımcı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu kesinlikle yanlış! Kullanıcılara sadece boş zaman aktivitesi gibi gelse de instagram benzeri bir uygulamanın akışında gezinti yapmak mental hastalıklara bile sebep olabilir. Beyin, siz boş bakarken bile bilgiyi emmekte ve size orada bulunan insanlara benzemeniz gerektiğini, yetersiz olduğunuzu veya fazla iyi olduğunuzu dikte edebilir. Bu illüzyonlar gerçek hayattan uzaklaşmayı sağlayabilir.

Bu kaygılarla uğraşmak yerine çevrimdışı olan insanlar, gerçekten insan olduklarını hissettiklerini ifade ediyorlar. Hatta çevrimdışı kalarak diğer insanlardan daha sosyal olduklarını bile iddia ediyorlar.

Sosyal medya elbette son yılların devrim niteliğindeki buluşlarından bir tanesi. Ancak kontrol altında tutulması oldukça önemli. Tamamıyla çevrimdışı olmasanız bile sosyal medyayla aranıza bir mesafe koymanız kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Bunun kontrolü tamamıyla sizin elinizde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here