Siri’yi Seslendiren Yelda Uğurlu Apple’a Karşı Açtığı Davayı Kaybetti

0
1161

Türkçe Siri’yi seslendiren Yelda Uğurlu, dijital asistanda sesinin izinsiz bir şekilde kullanıldığını iddia ederek Apple ve Nuance Communications’u mahkemeye verdi. Uğurlu’nun açtığı dava sonuçlandı.

Seslendirme sanatçısı olan Yelda Uğurlu, toplu taşıma araçlarında anons olarak kullanılacağı düşüncesiyle Nuance Communications şirketiyle 2011’de bir sözleşme imzaladı. Bu sözleşmenin ardından Nuance Communications, Yelda Uğurlu’nun sesini Apple sattı. Bu satışın amacı ise Apple’ın sanal sesli asistanı olan Siri’ye Türkçe desteği sunmaktı. Yelda Uğurlu kendisine bilgi verilmeden ve onayına sunulmadan sesinin Siri’de kullanıldığı iddiasıyla Nuance Communications ile Apple’ı dava etti.

Nuance Communications ve Apple Siri’de kullandıkları sesin Yelda Uğurlu’ya ait olduğu yönündeki iddiaları reddetti ve Siri’nin sesinin elektronik ortamda oluşturulan insan benzeri bir ses olduğunu ifade etti. Ayrıca, Apple ve Nuance Communications Yelda Uğurlu’nun 2011 yılında imzaladığı sözleşmesinde kaydedilen seslerin konuşma sentezleme yazılımı tarafından kullanımına izin verdiği ve davacının kayıt altına alınan ses birimlerinin Siri uygulamasında kullanılmasını fırsata dönüştürmeye çalışarak hakız kazanç elde etmeye çalışmakla suçladı.

Davacıların bu iddiaları üzerinde mahkeme heyeti kaydedilen sesin Yelda Uğurlu’ya it olup olmadığının tespiti için dosyayı bilirkişiye götürdü. Çıkan bilirkişi raporunda sesin Yelda Uğurlu’ya ait olduğu teyit edilirken, Apple ve Nuance Communications tarafından iddia edildiği gibi sesin sadece bilgisayar sesi olması halinde kişiyle sözleşme imzalamaya ya da stüdyo ortamında günlerce ses almaya lüzum kalmayacağı bildirildi. Ayrıca davalı Apple’ın bu kullanımı yapabilmek için davacıdan izin alındığına dair kanıt sunamadığı söylendi.

Bilirkişi raporuna itiraz eden Nuance Communications ve Apple, tekrar bilirkişi raporu oluşturulmasını istedi. Yeniden oluşturulan bilir kişi raporunda ise Yelda Uğurlu’nun 2011 senesinde imzaladığı sözleşme gereği Nuance Communications’ın sesini kullanma hakkının olduğu belirtildi. Bilirkişi raporundan, “Uğurlu’nun sesi direkt olarak değil, programla oluşturularak işlenmiş ses vasıtasıyla kullanılmış, davacının kişilik hakları ihlal edilmemiştir” kararı çıktı.

Mahkemenin kararı ise Nuance Communicatins ile Yelda Uğurlu arasında imzalanan sözleşmeye uygun biçimde davacının sesinin kullanıldığı şeklinde oldu. Yelda Uğurlu açtığı davada sesinin Siri’de kullanımının durdurulması ve gazeteye ilan verilerek kendisinden özür dilenmesini istemişti. Bu davada mahkeme tarafından reddedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here