Silikon Vadisi’nin En Önemli Şirketlerinden Intel’in Milyar Dolarlık Dönüşüm Serüveni

0
2213

Silikon Vadisi’nde birçok önemli şirket yer alıyor. Bunların arasında bir tanesi var ki, Silikon Vadisi’ndeki silikon isminin kaynağını oluşturuyor. Silikon tabiri teknolojik gelişmede önemli bir yere sahip olan yongaları temsil ediyor. Bu alanda en önemli şirket olan Intel ise Silikon Vadisi’nde kritik bir role sahip. Dev yonga üreticisi firma, günümüzde büyük bir değişim sürecinden geçiyor.

İşlemciler ve buna bağlı olan teknolojiler günümüzdeki her cihazın temel taşını oluşturuyor. bu teknolojilerin ardında ise AMD ve Intel gibi firmalar yer alıyor. Bu şirketlerin geçmiş süreçlerine bakıldığında Intel’in diğer firmalara kıyasla daha önde olduğu söylenebilir. Bu sene itibariyle 51’inci yaşını kutlayan firma, sektörde hala önemli bir yere sahip.

Son dönemde diğer üretici firmalarının yaptığı hamleler neticesinde geri planda kalan Intel, köklü bir dönüşüm süreci içerisine girdi. Firma hedeflerinde, ürünleri üretim şeklinde ve daha birçok konuda ciddi değişimler gerçekleştirecek. Intel, bugünün değil geleceğin teknolojisini inşa edebilmek adına önemli girişimlerde bulunuyor.

İşlemci Gücü İstikrarlı Bir Şekilde Arttı

İlk günden beri işlemci gücünü istikrarlı bir şekilde arttıran Intel, 1968 senesinde Gordon E. Moore tarafından kuruldu. Teknoloji devi firma milyarlar düzeyinde transistörle kaplı silikon donanımlar üretti. Bu alanda büyük gelişmelere imza atan Intel, Binary olalrak ‘0’ ve ‘1’ değerlerini üretebilmek adına bir araya getirilen transistörlerin sayısını gittikçe arttırdı. Firma bu sayede bugün kullanılmakta olan teknolojilerin temelini atmış oldu.

Firmanın kurucusu olan Gordon E. Moore, 1965 yılı itibariyle işlemcilerdeki transistör sayısının her iki senede bir defa iki katına yükseltileceğini öngören fikri ortaya atmıştır. Bu durum teknoloji dünyasında Moore yasası olarak bilinmektedir. Yıllar boyunca Moore’un öngördüğü bu yasa aksamadan devam etti. Moore’un bu fikrinde bugüne kadar haklı çıkmış olsa da Intel’in bundan sonraki süreçte bu fikre bağlı kalmayacağı bazı analistler tarafından dile getiriliyor.

Yapay zekanın gittikçe daha yaygın olarak kullanılmaya başlaması, yüksek işlem gücüne olan talebi arttırmaktadır. Bu gelişmeler ışığında Intel, transistör sayılarını arttırmasının yanında farklı iş alanlarına da yönelmeyi planlıyor. Son süreçte Intel, yazılım geliştirmeye, yeni yongalar tasarlamaya ve piyasada yer alan bazı şirketleri satın alma yoluyla genişlemeye başladı. Bu hamlelerle firma geleceğin Intel’ini oluşturmayı planlıyor.

Yapay Zeka, İşlemcilerdeki Gelişmeye Ön Ayak Oluyor

Google, Amazon, Microsoft benzeri dünya devi şirketler yapay zeka uygulamaları üzerine ciddi mesai harcıyorlar. Bu durum da teknoloji ve yapay zekayla alakalı birçok uygulamanın yakın zamanda hayatımıza gireceğini gösteriyor. Yapay zeka uygulamaları yoğun işlemci gücüne ihtiyaç duyuyor. İşlemcilerle alakalı olarak Moore Yasası’nın ifade ettiğinden daha fazlasını duyulan ihtiyaç gün geçtikçe artıyor. Bu durumda işlemcilerde bir Rönesans yapılmasını tetikleyebilir.

Daha fazla sayıda transistörün bir işlemciye sığdırılması elbette hala mümkün. Ancak transistörlerin işlemcilere sığdırılması uygulaması gittikçe daha zor bir hal alıyor. Bugüne dek teknoloji firmalarının gelecek sene üreteceği ürünlerde Moore Yasası çerçevesinde davranılmasına alışılmıştı. Ancak, transistörlerin işlemcilere sığdırılmasının zorlaşması, teknoloji dünyasının tümüyle etkileyecek gibi görünüyor.

Intel’in başkanı Bob Swan, yapay zekayı zorluk olarak görmediklerini, tam tersine bunun bir fırsat olduğunu ifade ediyor. Intel’in önünde ise akıllı kameralar ve sensörlerde kullanılması planlanan yapay zekaya uyumlu olan yongalar satabilmek için güzel bir fırsat olduğunu ifade eden Swan, bu tip cihazlarda yongaların kendi gücü dışında boyut ve güç verimliliği bakımından da önem teşkil ettiğini ifade etti.

İntel Başkanı: İvmeli Biçimde Üç Konu Üzerinde Çalışacağız

Şirketin gelecek süreçte yapay zeka, 5G ve otonom sistemlerle alakalı çalışmalara hız vereceğini ifade eden Intel Başkanı Swan, bu sözleriyle şirketin yol haritasını da açıklamış oldu. Şirket, milyar dolarlık bir dönüşüm süreci geçirirken bu 3 konu üzerinden gerçekleştirilecek. Üç farklı teknolojiye ağırlık verecek olan Intel, bugünkü gücünü gelecekte de korumak istiyor.

Peki, Intel’in İşlemci Pazarındaki Gelecek Beklentisi Ne?

Gelirinin %50’lik bölümünü işlemci pazarından elde eden Intel firmasının ilerleyen süreçte farklı iş alanlarına yönelecek olması, işlemci pazarındaki gelişmelerin nasıl ilerleyeceği sorusunu akıllara getiriyor. Şirketin açıkladığı hedeflere bakıldığında Intel, 50 milyar dolarlık bir pazarın %90’ını elinde tutmak yerine; akıllı kamera teknolojileri, otonom otomobiller benzeri internete bağlanan cihazların olduğu 300 milyar dolarlık bir pazarda %25 pay elde etmeye çalışacak. Yani aslında Intel işlemci pazarından vazgeçmiyor. Ancak diğer pazarlarda ağırlığını hissettirebilmek için çeşitli hedefler koyuyor.

İki alan arasında harmanlanacak bir yaklaşım sürdürecek olan firma, aslında bu hedefi doğrultusunda bazı çalışmalar yürütmeye başladı. Makine öğrenimini desteklemek maksadıyla en güçlü işlemcisi Xeon’un tasarımında değişikliğe giden Intel, nisan ayı itibariyle ikinci nesil Xeon işlemcilere ‘DL Boost’ ismi verilen bir özellik dahil etmişti. Bu örnekten de görüleceği üzere Intel, yapay zeka benzeri alanlardaki payını, bu alanları destekleyecek olan işlemcilerle arttırmayı hedefliyor.

2016 Yılında Nervana’yı Satın Alarak Yapay Zeka Yatırımlarını Arttırdı

3 yıl kadar önce Nervana isimli bir firmayı satın alan Intel, bu şirkete 400 milyon dolarlık yatırım yaptı. Intel’in bu girişimi, şirketin zaten yapay zeka eğitimleri için tasarlanmış olan hızlı bir yonga mimarisi üzerine çalışmalar yürütüyor. Intel, yaptığı bu girişimin meyvesini kısa süre içerisinde aldı ve Kasım ayı itibariyle iki yeni Nervana Sinir Ağı İşlemcisinin duyurusunu yaptı. Yonga tasarımını doğrulamak adına Facebook ve Baidu ile iş birliği yürüten Intel, bu alanda yatırımlar yapmayı sürdürüyor.

Aynı sene içerisinde, akıllı kameralar ve dronelar benzeri ürünlerin içerisindeki bilgisayarlı görme modellerinin çalışmasını sağlayacak küçük yongaları üreten Movidius şirketi de Intel tarafından satın alındı. Intel bu şirkete de yatırım yapmayı sürdürüyor. Intel’in bu alandan beklediği gelirler de üç aşağı beş yukarı belli olmaya başladı. Gelen son raporlarda, 2019 yılında yapay zeka ile alakalı ürünlerde 3,5 milyar dolar gelir beklentisi bulunan Intel’in gelir beklentileri önümüzdeki yıllarda daha da artacak.

Bob Swan: ‘Bir sistemin oluşturulabilmesi için işlemciden daha fazlasına ihtiyaç var’

Daha önceki süreçte Grafik İşlem Birimlerini (GPU) işlemcilerle birleştiren firma, gelecek sene ayrı bir GPU çıkaracağını duyurdu. Yapay zekada gittikçe artmakta olan işlem yoğunluklarının işlemciden daha fazlasını gerektirdiğini ifade eden Intel CEO’su Swan, gelişmek istedikleri alanlarda yeni ürünler piyasaya süreceklerinin de sinyalini vermiş oldu.

Intel bazı hallerde kendi yongalarını tek başına üretmiyor. Daha verimli üretim süreçleri için iş birliği gerçekleştiren firma için bu alanda en güzel örnek Nervana yongasının üretimi için TSMC ile işbirliği yapmasıdır. Gelecek süreçte Intel’in bu işbirliklerini arttırması söz konusu olabilir.

Sonuç itibariyle;

Intel’in yaptığı tüm bu değişiklerle beraber geleceğin en güçlü yonga üreticilerinden bir tanesi olma yolunda hızla ilerlediği söylenebilir. Tabi bu aşamada şirketin rakibi olan firmaların gelecekte ne gibi hedeflere sahip olduğu ve atacakları adımlar büyük bir öneme sahip. Gelecek dönemlerde gittikçe yükselecek olan yapay zeka destekli işlemci talepleri, Intel firmasının bu alanda yaptığı yatırımlar hususunda haklı çıkmasına sebebiyet verebilir.

Akıllı telefon pazarı Qualcomm’un hakimiyet alanı, Intel’in bu alanda treni çoktan kaçırdığına işaret ediyor. Ancak 5G yatırımlarıyla birlikte tüm dengeler hala değişebilir. Sonuç olarak Intel firması, milyar dolarlık dönüşüm süreci içerisinde geçmiş dönemlerdeki gibi sadece bilgisayar işlemcileriyle anılmamaya kararlı. Intel, çok yönlü bir teknoloji üreticisi olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here