Siber Dolandırıcılar Bu Defa Netflix’i Kullanıyor

0
1452

Kimlik tespit etmek için ava çıkan siber dolandırıcılar, istedikleri bilgileri elde edebilmek için bu defa ünlü internet televizyonu Netflix’i kullanmaya başladı. Antivirüs yazılım kuruluşlarından ESET, siber dolandırıcıların Netflix temalı sahte mesajlar vasıtasıyla kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçirmeye çalıştığını açıkladı.

Konuyla ilgili uyarı Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu tarafından yapıldı. Belirtilenlere göre siber dolandırıcılar, yayın devlerinden Netflix’e ait olduğu düşünülen sahte sayfalar kullanarak kullanıcıları aldatmaya çalışıyor. Küresel Antivürüs yazılım kuruluşlarından ESET, kimlik avını amaç edinen e-postalar vasıtasıyla kişisel verilerin ele geçirilmesi için uğraşan bu dolandırıcıları inceledi.

Ödeme Bilgilerinde Sorun Olduğu Söyleniyor

Netflix temalı bir dolandırıcılık olan bu yöntemde, ödeme bilgilerinde sorun olduğu söyleniyor ve hesabınızın askıya alındığını aktaran sahte bir mesaj gönderiliyor. Ancak bu, diğer dolandırıcılık faaliyetlerinde yaygın bir şekilde kullanılan ve kullanıcıların anlık mesajla harekete geçmelerini sağlamaya odaklı bir yöntem.

Diğer toplu dolandırıcılık faaliyetlerinde görüldüğü gibi bu mesajlarda da kişisel bir selamlamadan çok, ‘Merhaba Sevgili Üyemiz’ türü genel bir selamlama kullanılıyor. Bu bile tek başına, mesajların meşru olan bir kuruluş tarafından gönderilmiyor olduğuna işaret ediyor.

Sürecin İşleyişi Nasıl Sağlanıyor?

Kullanıcıya gelen e-postada, mevcut fatura bilgilerinde sorun olduğu söylenmekte ve hızlı bir şekilde bunun düzeltilmesi talep edilmektedir. E-postada ödeme bilgilerinin güncellenmesi talebi yer almaktadır. Sonrasında ise düzmece bir bağlantı, oturum açma talebi gönderilmekte, buna giren kişilerin hesaplarını ele geçirecek olan sahte bir giriş sayfasına yönlendirme yapılmaktadır. Bağlantı ya da mesaj ekine tıklamak, genel itibariyle kişisel bilgilerin alınabilmesi için kötü amaçlı yazılımların sistemlere indirilmesine ya da çalıştırılmasına sebep olmaktadır.

Kullanıcılar Ne Yapmalı?

Aniden gelen bu tip mesajlarda herhangi bir şeye tıklamamak en iyi çözüm olacaktır. İletiyi gönderen yerin meşru olup olmadığının detaylıca kontrol edilmesi, herhangi bir sorun yaşamamak için önemlidir. Bunun sağlanabilmesi için örneğin servis sağlayıcıyla temasa geçilebilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta mesajda gelen iletişim bilgilerinin dikkate alınmamasıdır. Aynı zamanda güncel ve proaktif bir güvenlik yazılımının bulunması kişileri bu sahte yazılımlara karşı uyaracaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here