Pasaportsuz Seyahat Dönemi Başlıyor! Pasaport Yerine Kullanılacak Olan Teknoloji…

0
78

Uluslararası gerçekleştireceğiniz yolculuklarda artık pasaport taşımak yerine yolcu dijital kimliği adı verilen bir sistem kullanılacak. Kanada ve Hollanda arasındaki seyahatlerde gerçekleştirilecek olan pilot uygulama ile yolcular pasaport yerine cep telefonlarını kullanıp kimlik onayı gerçekleştirebilecekler.

Son zamanların beklenen ve en etkili değişimlerinden biri olan pasaportsuz yolculuk yapma imkanı yolcu dijital kimliği ile havalimanlarına giderek artan yolcu trafiği düzenlemek üzere yolcuların giriş ve çıkış işlemlerini hızlandırmak ve sahte kimlik ya da pasaport kullanım riskini azaltmak amacıyla oluşturulmuştur. Proje henüz yeni yeni ve bazı ülkelerde kullanılmaya başlandı. Havalimanlarındaki yolcular pasaportlarındaki mikroçipler yerine artık cep telefonlarında sakladıkları şifrelenmiş kimlik verilerini kullanarak seyahat edebilecekler. Yolcuların kimlik bilgileri havalimanlarına sınırı yetkililerine ve gerekli birimlere yolcular daha havalimanına gelmeden gönderilmektedir. Tüm bilgilerinin gönderilmesi için yolcuların bireysel olarak izninin alınması gerekmektedir.

Yolculara havalimanlarında var olan pasaport sistemlerinden çok daha kısa sürede işlem gerçekleştirme imkanı tanıyan bu yöntem sayesinde daha fazla kontrol sağlanıyor ve işlemler daha hızlı gerçekleştirilebiliyor. Haberin detayları incelendiğinde yüz tanıma, parmak izi gibi biyometrik teknolojiler kullanılarak da havalimanlarında kimlik pasaport ve benzeri dökümanları taşımaya gerek olmaksızın gidebilmeniz elde edebilmeniz mümkün olacaktır.

Bu teknolojinin 2019 yılı boyunca devam edeceği ve 2020 yılında da gerçek anlamda Türkiye’de de kullanılmaya başlayabileceği düşünülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here