Pakistan Sosyal Medyadaki İçeriklerden Rahatsız!

0
149

Pakistan; Google ve Wikipedia’ya yapmış olduğu uyarılarla dikkat çekiyor. Kutsal değerler ile ilgili saygısız içeriklerin kaldırılmasına dair talepte bulunan Pakistan; Hz Muhammed ile ilgili karikatürlerin kaldırılmasını istedi. Buna ek olarak, Google Play Store’a Kuran-ı Kerim’in orijinal olmayan versiyonunu yüklemesinden dolayı duymuş olduğu rahatsızlığı belirtti. Pakistan’ın bu taleplerine nasıl cevap verileceği ise merakla bekleniyor.

Pakistan Telekomünikasyon Ajansından (PTA) yapılan açıklamada, Google’da “İslam’ın mevcut halifesi” şeklinde yapılan aramalarda yanıltıcı sonuçlar bulunduğuna ve Ahmediye topluluğunun “Google Play Store’a Kur’an’ı Kerim’in orijinal olmayan versiyonunu yüklediğine” dair şikayetler alındığı belirtildi.

Açıklamada, Wikipedia’da ise İslam Peygamberi Hazreti Muhammed’in karikatürlerinin bulunduğuna ve “Mirza Masrur Ahmed’i Müslüman olarak tanımlayan” makaleler aracılığıyla yanıltıcı bilgilerin yayıldığına yönelik şikayetlerin, PTA’ya ulaştığına dikkat çekildi.

Her iki kurumdan da platformları aracılığıyla yayılan kutsal değerlere saygısız içeriklerin kaldırılması, aksi halde yasal yollara başvurulacağı uyarısında bulunuldu.

TikTok’un yasağı verilen güvenceyle kaldırılmıştı
Pakistan’da 9 Ekim’de Çinli bir şirkete ait olan TikTok, “ahlaksız içeriklerin kontrol edilemediği” gerekçesiyle yasaklanmıştı.

19 Ekim’de İslamabad yönetimi, TikTok’a getirdiği yasağı, şirketin ülkenin hukukuna uygun şekilde “uygunsuz” içerikleri engelleyeceğine dair verdiği güvence dolayısıyla kaldırmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here