Microsoft Engellilerin Oyun Oynayabilmesi İçin Yeni Bir Ürün Tasarladı

0
2699

İnsanların fiziksel engellerinin eğlenceli vakit geçirmelerini engellememesi gerektiğini düşünen Microsoft, Xbox Adaptive Controller ismi verilen bir sistemle engellilerin bilgisayar ve Xbox’ta oyun oynayabilmesinin önünü açtı.

Bilgisayar ve konsol oyunları her yaştan kişinin eğlenceli vakit geçirebilmesini sağlayan etkinliklerdir. Ancak oyun konsolları bugüne kadar herhangi bir engeli olmayan kişiler tarafından üretiliyordu. Tam hareket kabiliyeti bulunmayan engelli bireylerin üretilen standart oyun kollarıyla oyunları oynayabilmesi mümkün değil.

Dünya üzerindeki en büyük yazılım üreticilerinden birisi olan Microsoft, zihinsel veya fiziksel engeli olan kişilerin de oyun keyfini yaşayabilmesi için Xbox Controller’i engelli kişiler için tekrar tasarladı. Xbox Adaptive Controller versiyonu, bağlanabilirlik ve özelleştirmeye odaklanan bir sistem.

Cihazın üzerinde herhangi bir tuş ataması yapılabilecek iki büyük buton bulunuyor. Arka tarafta ise farklı işlevlere yarayan joystick veya farklı kontrolcüleri bağlayabilen 19 giriş yer alıyor. Microsoft’un ürettiği bu cihazla engelli kişiler hem Xbox’da hem de bilgisayarda pek çok oyunu oynayabilir hale gelecek.

Elbette üretilen bu cihaz engellileri tüm oyunları oynayabilir hale getirmiyor. Ancak cihazda birçok kontrolcü girişinin olması, engelliler adına geliştirilecek olan yeni kontrolcüler sayesinde sınırları ortadan kaldırmış oluyor. Xbox Adaptive Controller bu sene içerisinde satışa çıkacak. Fiyat olarak ise 99 Dolar etikete sahip. Cihaz bu alandaki bir ilk olmakla birlikte diğer firmaların da engellilerle alakalı ürünler geliştirmeye başlayacakları düşünülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here