Mavi Balina Oyunundan Kurtulanlar Anlattı: Sanal Ölüm Tuzağı Nasıl Kuruluyor?

0
1744

İntihar oyunu olarak nitelenen ve birçok kişinin ölümüne sebep olan Mavi Balina oyunundan kurtulanlar anlattı. Gençler arasında yaygın hale gelen ve dünya çapında birçok intihar vakasıyla özdeşleştirilen Mavi Balina isimli oyun, Hatay’da 12 yaşındaki bir çocuğun evinin beşinci katından düşmesi ve hayatını kaybetmesiyle tekrar gündeme oturdu. Çocuğun Mavi Balina oyununu oynamasından sonra oturduğu binanın beşinci katından atlayarak intihar etmiş olabileceği üzerinde duruluyor.

Yine bu ay içerisinde Bursa’da başka bir çocuk intihar etmişti. Yetkililer bu olayda da Mavi Balina şüphesi olduğuna değiniyor. Bursa’nın Gemlik ilçesinde 12 yaşındaki bir çocuk kendisini odasında astı. Polis, intiharın Mavi Balina oyunuyla bağlatılı olup olmadığını inceleyebilmek için çocuğun bilgisayarına el koydu.

İntihar oyunu olarak isimlendirilen Mavi Balina 50 etaptan oluşuyor. Türkiye’de 140’ın üzerinde gencin intiharında Mavi balina şüphesi bulunuyor.

Çocukları Mavi Balina’dan Nasıl Koruyabilirsiniz?

Oyun henüz 21 yaşında Rus vatandaşı olan Philipp Budeikin tarafından yaratıldı. Budeikin, gençleri intihara teşvik etmek sebebiyle tutuklandı. 2017 yılında Moskova’da bir diğer Rus kökenli Ilya Sidorov da kurmuş olduğu Mavi Balina grubuyla çocukları kendilerine zarar verme ve intihar etmeye teşvik gibi suçlardan tutuklanmıştı.

Dünya çapında çok sayıda kişinin intihar etmesine sebep olan Mavi Balina’dan kurtulmayı başaranlar ise oyun hakkında inanılmaz şeyler söylüyor. Oyuna bir şekilde dahil olan kişilerden çoğu şiddet içerikli 50 talimatın yapılması isteniyor.

50 günlük bir süreyi kapsayan bu komutlar arasında derin sayılmayacak bir şekilde kol ve bacaklara kesikler atılması, belli bir süre kimseyle konuşulmaması, yüksek sesli şekilde müzik dinlenmesi benzeri talimatlar yer alıyor.

50 günün tamamlanmasıyla birlikte kişiye yüksekten atlayarak veya kendini asarak intihar etmesi talimatı veriliyor. Mavi Balina isimli oyunun yöneticilerinin, oyuna dahil olan oyuncuların kişisel bilgilerini ele geçirerek şantaj yaptığı ve bu şekilde oyunda kalmaya zorladıkları da ifade ediliyor.

WhatsApp’a Gelen Bir Linkle Dahil Oldu

Hindistan’ın güney doğusunda yer alan Karaikal kentinde oturan 22 yaşındaki Alexander isimli bir kişi, oyun oynadığını kardeşinin fark ederek polise haber vermesi sonucu kurtuldu. 22 yaşındaki genç, Mavi Balina oyununun WhatsApp aracılığıyla kendisine geldiğini söyledi. WhatsApp’a gelen bir linkle Mavi Balina oyunuyla tanışan genç şu ifadeleri kullandı:

‘Mavi balina oyunu telefona indirilen bir uygulama değil. Oyun, bir linkin yönetici tarafından yönlendirmesi ile oynanabiliyor. Yöneticinin verdiği görevler gece yarısından sonra saat 02.00 sularında gerçekleştirilmeli. İlk birkaç gün kişisel bilgiler ve fotoğraflar paylaşılıyor. Bunları yönetici topluyor.

Alexander, 50 aşamalı oyunun en önemli görevlerinden bir tanesini de yerine getirmiş.

‘Akkaraivattam mezarlığına giderek burada çektiğim bir selfieyi  sosyal medyada paylaştım. Gece yarısıydı. Her gün kendi başıma korku filmleri izlemem gerekiyordu. Bunun da amacının kurbanların korku içinde kalması olduğunu düşünüyorum. Bu oyun tam anlamıyla sanal ölüm tuzağı gibi çalışıyor. Benim için çok acı verici bir tecrübeydi. Oyuna dahil olduktan sonra insanlarla konuşmayı kestim ve odama kapandım. Oyundan çıkmak istedim. Ancak bunda başarılı olamadım’

NDTV isimli yayın kuruluşundan gelen haberlere göre Alexander, polis evine baskın yaptığı esnada koluna bir balina kazımak üzereydi.

Eğer Tamamlamazsam Annem Ölecekti!

Hindistan’da ölümlü vakalar gün geçtikçe artıyor. En son Hindistan’da 17 yaşındaki bir kız göle atlayarak intihar etmek üzereyken polis tarafından kurtarıldı.

Oyuna telefon aracılığıyla dahil olduğunu ifade eden genç kız, polislere son aşamayı gerçekleştirmek üzere olduğunu itiraf etti.

Genç kız polis memuruna, ‘Eğer yapmazsam annem ölecekti’, dedi.

Temmuz ayında 14 yaşındaki Manpreet Singh isimli Hintli bir çocuk da arkadaşlarına Mavi Balina oynadığını söylemesinin ardından birkaç gün içerisinde intihar etti.

Oyun Sonu, Zamanın Doldu!

2015 senesinde Rusya’da ortaya çıkan Mavi Balina oyunun kurbanları, daha kolay yönlendirilebilen 18 yaş altı gençler. Ancak yıllar geçtikçe vakaların yaş aralıkları da değişti. Haziran ayı içerisinde Arjantin’de kendisini bir su tankının üzerinden atmaya çalışırken kurtarılan kişi 22 yaşındaki bir anneydi. Genç kadın kendisini kurtaran polislere Mavi Balina oynadığını aktardı. Arjantinli genç anne intihar etmeden önce, oyundan ‘Oyunun sonu, zamanın doldu’ diyen bir mesaj aldığını kaydetti.

Onlar Biyolojik Atık!

Oyunu yaratıcısı Philipp Budeikin, Rusya’da çıkarıldığı mahkeme tarafından 3 yıl hapis cezası aldı. Fakat en az 15 intihar vakasıyla ilişkili bulunan Budeikin’in aldığı bu ceza Rus kamuoyunda büyük tartışma yaratmıştı. 2016 yılı Kasım’ında tutuklanan Budeikin, duruşmalardan bir tanesinde toplumda temizlik yaptığını ifade etmiş ve kurbanlara ‘onlar biyolojik atık’ demişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here