Mahkemeden Emsal Niteliğinde WhatsApp Kararı!

Birçok WhatsApp kullanıcısını sıkıntıya düşüren sahte mesajlar ile ilgili mahkemeden emsal olabilecek nitelikte bir karar çıktı. Bu davanın neticesine göre artık sahte mesajlar hayatımızdan çıkabilir.

0
8761

Yaşlı genç demeden kullanılan ve günümüzün en popüler uygulaması haline gelen mesajlaşma uygulaması WhatsApp, ülkemiz için artık daha güvenli bir konuma gelebilir. Hali hazırda bir davaya konu olan “dolandırıcılık mesajı” durumu, ilk olma niteliği taşıyor.

SAHTE MESAJLARA EMSAL NİTELİĞİNDE KARAR

Kullanıcı sayısı arttıkça legal ve illegal faaliyetleri de aynı şekilde artış gösteren WhatsApp, pazarlamanın da en önemli araçlarından biri oldu. Dolandırıcılık faaliyetlerinin arttığı uygulama ile ilgili son olarak şikayet üzerine açılan davada mahkeme, emsal olabilecek bir karara imza attı. Kullanıcılara yolladığı “Whatsapp süreniz dolmak üzere, lütfen yenileyiniz” mesajlarının nitelikli dolandırıcılık kapsamında olduğuna kanaat getiren mahkeme, söz konusu mesajların kaynağının ise “Retro Medya İnteraktif Teknoloji” isimli bir şirket olduğunu tespit etti.

İtalyan menşeine sahip şirketin sahibi olan Cristiano Caprodossi‘ye dava açan mahkeme, mağdurların şikayeti üzerine böyle bir dava açıldığını belirtti. Kararın ne yönde olacağı henüz belirsizliğini korurken, firmanın ne ile suçlandığı görüldükten sonra ceza alması halinde bu kararın benzeri faaliyetlere emsal niteliğinde olacağı bildirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here