Kovid-19 Aşı Denemelerine Başlandı!

0
84

Uludağ Üniversitesi’nde Kovid-19 aşı denemeleri resmi olarak başladı. Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Halis Akalın; Kovid-19 aşısını ilk olarak doktor arkadaşlarının üzerinde uyguladıklarından bahsetti. Buna ek olarak, istenilen sonucun alınmasının ardından yaklaşık bir ay sonra bu aşıyı topluma açacaklarını belirtti. Akalın; aşının güvenli olduğu noktasında herhangi bir şüphelerinin olmadığını ifade etti.

Çin’den gelen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesinde gönüllü sağlık çalışanları üzerinde test edilmeye başlandı.

UÜ Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halis Akalın, gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyayı ciddi bir biçimde etkileyen Kovid-19’a karşı aşı çalışmasının ilk etabını başlattıklarını söyledi.

Aşı çalışmalarının ilk olarak Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapıldığını belirten Akalın, başka bir merkez olarak da kendilerinin çalışmalara başladığını dile getirdi.

“Güvenli ve etkili bir aşı”
“Virüsün verosel dediğimiz özel hücrelerde üretilerek daha sonra inaktif edilmesiyle elde edilen bir aşıdır.” diyen Akalın, şöyle konuştu:

“İlk olarak aşımızı sağlık çalışanlarımızdan doktor arkadaşımıza yapacağız. Yaklaşık olarak bir ay sonra bazı kriterleri karşıladıktan sonra bunu topluma açacağız. Güvenli ve etkili bir aşı. Bu çalışma faz 3 çalışması, yani burada gerçek yaşamda bu aşının kişileri koruyup korumadığına bakacağız. Ne kadar antikor ve hastalığı önleyip önlemediğini takibe alacağız. Güvenlik ve antikor açısından elimizde oldukça önemli veriler var ama bu çalışmada gerçek yaşamda ne kadar koruyor buna bakacağız.”

Aşıyı ilk gönüllü olarak yaptıran UÜ Kan Merkezinde görevli doktor Tufan Kumaş da immünoloji dalında çalıştığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here