Kompozit Malzeme Alanında İşbirliği Devam Ediyor!

0
778

TUSAŞ ve BOREN’in kompozit malzeme alanında işbirliği yapması sektörde önemli bir gelişme olarak dikkat çekti. İmzalanan protokol kapsamında bor minerali kullanılarak bor fiber takviyeli yerli ve milli kompozit malzemelerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Bu proje sayesinde hava araçlarındaki millilik oranının geliştirilmesine dair hedefler tamamlanacak. Her şeyin yerli ve milli olması hedefi kapsamında bu projenin ülkemize yarar sağlayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile Ulusal Bor Enstitüsü (BOREN) arasında “Bor Fiber Takviyeli Kompozit Malzemelerinin Havacılık Yapısallarında Kullanımının Araştırılması”na ilişkin iş birliği protokolü imzalandı.

TUSAŞ’tan yapılan açıklamaya göre, dünyada bilinen 2 kompozit alternatifi yerine TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil ve BOREN Başkanı Abdülkerim Yörükoğlu tarafından önerilen fikir, iş birliğiyle perçinlendi.

Bu kapsamda her iki kuruluş, dünya havacılık ekosisteminde sık kullanılan materyaller yerine bor fiber kompozit malzemesinin araştırılması ve geliştirilmesi konusunda güçlerini birleştirecek.

Söz konusu malzemenin geliştirilmesiyle hava araçlarındaki millilik oranının artırılması ve bu ürünlerin inovatif özellikleriyle piyasada daha güçlü bir konum edinmeleri hedefleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here