İsrail Ay’a İnsansız Bir Uzay Aracı Gönderdi

0
410

İsrail tarafından kendi üretimi olan ‘Beresheet’ isimli insansız bir uzay aracı, ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Üssü’nden Ay’a gönderildi.

Uzay aracını İsrail kendisi üretti ve araca ‘Beresheet’ ismi verildi. Uydu ABD’de bulunan Cape Canaveral Üssü’nden fırlatıldı.

İsrail Yayın Kurumu’ndan gerçekleştirilen yazılı bir açıklamada, uzay aracının sinyal gönderdiği ve aracın sistemlerinin normal bir şekilde çalıştığı kaydedildi. Uzay aracı Ay’a 11 Nisan’da ulaşacak.

Uzay İçinde İsrail’e Ait Olan Ulusal Semboller Bulunuyor

Uzay aracının büyüklüğü bir çamaşır makinesi kadar ve ağırlığı 585 kilogram değerinde. Araç içerisinde yüzlerce dijital dosyanın yüklenmiş olduğu madeni para büyüklüğünde bir kapsül yer alıyor. Bu dosyaların içerisinde İsrail’e ait olan ulusal semboller ve bir takım kültürel materyaller bulunuyor.

İsrail’in uzay aracı ‘Beresheet’ Ay’ın yüzeyine ulaştığında, ABD, Çin ve Rusya’dan sonra Ay’a uzay aracı indiren dördüncü ülke İsrail olacak. Bazı bağışçılar tarafından finanse edilmiş olan uzay aracı ‘Beresheet’in maliyeti yaklaşık olarak 100 milyon doları buluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here