iPhone Satışları Azaldı!

0
170

Dünyanın önde gelen teknoloji firması Apple; bu yılın Temmuz ila Eylül ayları arasında gelirlerini geçtiğimiz yıla göre arttırdı. Ancak, akıllı telefon satışlarının tüm dünya genelinde azaldığı ortaya çıkarken bu durumun tam aksine tablet ve bilgisayar satışlarında ise ciddi bir artış meydana geldi. Geçen yılın aynı döneminde 13,7 milyar dolar karı bulunan Apple; bu yıl ise 12,7 milyar dolar net kar elde etti.

Apple’dan yapılan açıklamaya göre, bu yılın temmuz-eylül dönemini bilançosunda dördüncü çeyrek olarak kabul eden şirketin geliri geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 1 artarak 64,7 milyar dolara ulaştı. Şirket, geçen yılın temmuz-eylül döneminde 64 milyar dolar gelir elde etmişti.

Firmanın geçen yılın aynı döneminde 13,7 milyar dolar olan net karı ise yüzde 7,4 azalarak 12,7 milyar dolara geriledi. Şirketin hisse başına karı bu dönemde 0,76 dolardan 0,73 dolara düştü.

Bu dönemde Apple’ın akıllı telefon satışları azaldı, tablet ve bilgisayar satışları arttı.

iPhone satışlarının tutarı temmuz-eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 20,7 azalarak 26,4 milyar dolara geriledi.

Aynı dönemde iPad satışları yüzde 45,9 artışla 6,8 milyar dolara, Mac satışlarının tutarı ise yüzde 29,2 artışla 9 milyar dolara ulaştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here