İngiliz Üniversitesinin Geliştirmiş Olduğu Kovid-19 Aşısı Uganda’da Test Edilecek!

0
426

Rusya’nın geliştirmiş olduğu Kovid-19 aşısının denenmeye başlayacağının açıklanmasının ardından güzel bir haber İngiliz Imperial College London Üniversitesi’nden geldi. Bu üniversitenin geliştirmiş olduğu Kovid-19 aşısının klinik denemelerinin İngiltere’nin ardından Uganda’da yapılacağı ifade edildi. Ayrıca, söz konusu aşının daha önceki denemelerindeki sonuçların başarılı olduğuna yer verildi. Testlerin Aralık ayı itibariyle başlayacak olduğu da eklendi.

İngiltere’deki Imperial College London Üniversitesinin geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının yeni klinik denemeleri, İngiltere’den sonra Uganda’da da yapılacak.

The Daily Monitor gazetesinin haberine göre, Uganda Virüs Araştırma Enstitüsü (UVRI) Direktörü Prof. Dr. Pontiano Kaleebu, İngiltere’de geliştirilmekte olan aşının klinik deneylerinin ülkelerinde başlaması için gereken protokolün hazırlandığını duyurdu.

Kaleebu, “Testler, aralık ayı itibarıyla başlayacak, odak noktası aşının güvenliği ve bağışıklık sağlayıcılığı olacak.” ifadesini kullandı.

Aşıların Afrika ülkelerinde denenmesine ilişkin gelen tepkilerin yersiz olduğunu belirten Kaleebu, potansiyel aşının önce Uganda’da denenmesinin faydalı olacağını vurguladı.

Kaleebu, ülkedeki antibiyotiklerin dahi yabancılar tarafından üretildiğinin unutulmaması gerektiğini söyleyerek, halkın klinik denemelere katılacağına inandığını aktardı.

Imperial College London Üniversitesi, daha önce aşının insanlar üzerindeki ilk denemelerinin başarılı olduğunu açıklamıştı.

Öte yandan, Kenya Sağlık Bakanı Mercy Mwangangi, yeni Kovid-19 aşısı geliştirdiğini duyuran Rusya ile birlikte çalışacaklarını ve kullanmadan önce aşının güvenliğinden emin olacaklarını bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here