Hepsiburada Kullanıcılarını İlgilendiren Önemli Gelişme!

0
96

Türkiye’de çok sayıda e-ticaret sitesi hizmet veriyor olsa da bu siteler arasında en çok bilineni ve tercih edileni Hepsiburada’dır. Ancak, Hepsiburada ile ilgili olarak ortaya atılan bir iddia yüzünden bu sitenin çok ciddi bir tehlike altında olduğunu söyleyebiliriz. Bir başka deyişle, hem alıcının hem de satıcının dolandırılmasını öngören bu sistem ile binlerce insanın mağdur edilmesi planlanıyormuş. Bu olay ise Ekşi Sözlük’teki bir kullanıcının iddiasıdır.

2) satıcının bu duruma uyanması ihtimalini de düşünmüş, yaptığı hırsızlık ortaya çıkmasın diye hepsiburada tarafından gizlice onaylanmış siparişlerin başlığında satıcıya şöyle bir mesaj gösteriyor: “iade talebini onayladınız”. böylece satıcı onu görünce iadeyi gerçekten kendisinin onayladığını zannediyor ve peşine düşmüyor çünkü “zaten ben onaylamışım, demek ki ürün bana geri dönmüş olmalı, ben de iadeye uygun görmüş olmalıyım” diye düşünüyor.

3) satıcı olur da çok cingöz çıkar ve onun da peşine düşerse diye bazılarını onaylanmış iadeler ekranından kaldırıyor, ancak arka planda hesabınızdan kesiyor. binlerce sipariş arasından nasılsa tek tek bakamayacağınızı bildiği için ekranda göstermeden hesap ekstrenize yansıtıp parasını kesiyor.

4) müşteriye farklı satıcıya farklı şeyler söyleyerek yaptığı tek dolandırıcılık bu da değil. biliyorsunuz satılan her ürünün faturası kanunen olmak zorunda. ve yine biliyorsunuz efatura sistemine geçildiği için çoğunlukla satıcılar eposta üzerinden earşiv fatura gönderiyorlar. ancak eposta servis sağlayıcıları hala bu efatura sistemlerine uyumluluğu tam oturtamadığı için, sistem oldukça yeni olduğundan dolayı earşiv faturaları “spam” kutusuna düşüyor ve bir süre sonra otomatik siliniyor. eticaret müşterisi de “faturam gönderilmedi” diyerek şikayet oluşturuyor. (nitekim fatura göndermeyen çakal satıcılar da çok olduğu için çoğu kişi faturaya bakmadan faturam gelmedi talebi oluşturuyor artık.) hepsiburada bunu fırsat bilerek bir dolandırıcılık da buradan yapıyor.

hepsiburada kendisine ulaşan müşterilerin fatura taleplerini satıcıya “iade talebi” gibi yansıtıyor ve 7 günlük süre sayıyor. maille gönderilmiş yüzlerce faturayı tek tek manuel olarak buraya yüklemenizi istiyor. birkaç gün içinde bazılarını gözden kaçırırsanız o ürünün parasını bütünüyle sizden kesiyor. bunu duyan donanımhaber ölücüleri sipariş verip verip “faturam gelmedi” diye boşuna talep oluşturmasınlar, çünkü hepsiburada’nın dolandırıcılık hikayesi orada başlıyor. müşteri olarak hepsiburada’yı arayıp faturam gelmedi diye şikayette bulunursanız “yapacak bir şey yok” deyip geçiştiriyor. çok ısrar ederseniz sağa sola çok şikayet yazarsanız “tamam tamam size 50 lira kupon tanımlayalım” deyip üstünü kapatıyor. ancak satıcıdan ise siparişin tüm bedelini alıyor. hem müşteri olarak hem de satıcı olarak hepsiburada’yı arayıp durumu teyit ettik. o sipariş diyelim ki 500 lira olsun, satıcıdan 500 liranın tamamını kesiyor, “size ceza olarak ürün müşteride kalacak, ayrıca parasını da müşteriye iade edeceğiz” diyor (zira sözleşmesi de bu şekilde); ancak müşteriye ise “size 50 liralık kupon tanımlayalım” diyerek aradaki 450 lirayı cebe indiriyor. eğer müşteri o kuponu zamanında kullanmazsa sonra süresi bitti deyip onun bile üzerine yatıyor.

Hepsiburada kullananlar dikkat! Dolandırılabilirsiniz! – Page 6
5) hepsiburada tedarikçi sözleşmesine göre mağazanın tedarik edemediği bir ürünü bir sonraki satıcıya aktarıyor ve aradaki farkı tedarikçiye ceza olarak kesiyor. örneğin bir ürünü 2000 liraya satıyorsunuz. entegrasyon sistemleri sandığınız gibi işlemiyor, üründen son bir adet kaldı diyelim, ancak sistemler kendini güncelleyene kadar örneğin hem hepsiburada’da hem trendyol’da satılabiliyor. siz diyelim trendyol’a gönderdiniz ve hepsiburada’ya ürünü tedarik edemiyorum stok bitti diyerek talep oluşturdunuz. hepsiburada siparişi sizden alarak ürünü sizden bir sonraki satıcıya aktarıyor. diyelim o da ürünü 2200 liraya satıyor olsun; aradaki 200 lira farkı müşteriden tahsil edemeyeceği için size “ceza” olarak yansıtıyor. buraya kadar her şey normal. ancak kazın ayağı öyle değil. normalde sizden “bir sonraki” satıcıya aktarması gerekirken en sondaki satıcıya aktardığını iddia ediyor. bakıyorsunuz sonlarda mutlaka pahalıya satan bir satıcı var; örneğin 2800 liraya satıyor. böylece size 200 lira ceza kesilecek diye beklerken 600 lira kesiliyor. aradaki 400 lira hepsiburada’nın kasasına giriyor.

neden böyle yapıldığı sorulunca “o mağaza daha iyi” gibi kendi sözleşmesine bile aykırı saçma bir cevap veriyor. ancak dolandırıcılık bununla da bitmiyor; müşteri durumu çoğu zaman fark etmiyor bile, çünkü 2000 lira ödeyerek satın aldığı ürün kendisine ulaşıyor zaten; o yüzden herhangi bir şeyi sorun etmiyor; ancak hepsiburada satıcıdan ürün fiyatına göre ek ceza bedelleri tahsil ediyor. örneğin 2000 liralık bir ürün için 50 lira da “hediye çeki” bedeli tahsil ediyor. yani “bu siparişi tedarik edemediğin için müşterimizden özür dileme mahiyetinde ona 50 liralık çek tanımlayacağız” diyerek siden 50 lira daha kesiyor. müşteri ürünü normal şekilde teslim aldığı için gerçekte bu çek hiç müşteriye gitmiyor, yine hepsiburada’nın kasasında kalıyor. hepsiburada’nın bu dolandırıcılığını fark eden bazı satıcılar da biz de bundan nemalanır mıyız diye tek stoğu kalan ürünleri tespit edip eğer başkası satış yapmıyorsa onun altına aynı ürünü çok fahiş fiyatla koyuyor.

örneğin hepsiburada’da bir ürünü tek siz satıyorsunuz, başka satıcı yok, üründen tek bir tane kalmış ve diyelim ki 1500 liraya satıyorsunuz. hepsiburada’nın dolandırıcılığını bilen “uyanık” bir satıcı da kendi dolandırıcılığını tatbik etmek için sizin bu ürününüzü tespit edip hemen kendisi de o ürünü örneğin 5000 lira fiyatla satışa koyuyor. böyle bir fiyatla ürünü kimsenin almayacağını biliyor, ama eğer olur da stoğunuz tükenir ve o son bir ürünü tedarik edemezsiniz diye hepsiburada’nın keseceği cezalara ortak olmak istiyor. bunu iş modeli olarak yapan bazı dolandırıcı satıcılar var hepsiburada’da. bir ürünü herkes 1000-1500 civarı satarken onların 3000-5000 fiyatlara sattığını görebilirsiniz. olur da başka satıcı olmazsa mecburen onlara aktarılacağı için hepsiburada yerine kendileri çarpmış oluyorlar.

yazarlardan birinin söylemesi ile hatırladım; satıcı hepsiburada’nın kendisi ise ve siparişiniz tedarik edemiyorsa hiçbir şekilde diğer satıcılara siparişinizi aktarmaz ve siparişinizi iptal eder. yani “ceza” sistemi ve bir sonraki satıcıya aktarma sistemi sadece satıcılara karşı işliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here