Güvenli Bir Telefona Sahip Olmak İsteyenler Yüz Tanıma Özelliğini Kullanmasın!

0
1109

Tüketiciler Derneği yaptığı yeni bir araştırma sonrası, güvenli şekilde telefon kullanmak isteyenlerin yüz tanıma özelliğini kullanmamalarını tavsiye etti.

Tüketiciler Derneği çalışmasında, piyasada bulunan akıllı telefonların %40’ının yüz tanıma özelliği sayesinde başkaları tarafından kolaylıkla açılabildiğini tespit etti.

Telefonlar, fotoğraf hafızası ile sahibinin görüntüsü arasında tam bir eşleşme aramıyor. Bu nedenle herhangi bir vesikalık fotoğraf kullanılarak ekran kilidi devre dışı bırakılabiliyor.

Twente Üniversitesi’nden biyometri uzmanı Prof. Dr. Raymond Veldhuis yaptığı açıklamada, ‘Cep telefonlarını güvenli bir şekilde kullanmak istiyorsanız, yüz tanıma özelliğini kullanmayın’ tavsiyesinde bulundu.

Hollanda Tüketiciler Derneği tarafından yapılan çalışmada farklı telefon markalarından 110 akıllı telefon incelemeye alındı. Telefonlar arasında; Sony, Sansung, Nokia, Huawei gibi çok satılan markaların bazı modelleri de yer alıyor. Bu ünlü markalara ait 42 telefonda kullanılan yüz tanıma özelliğinin kolayca kırılabileceği ifade edildi.

Dernek, tüketicilerine akıllı telefonlarda bulunan yüz tanıma özelliğini kapatarak, şifre veya parmak izi kullanmalarını önerdi.

Yüz Tanıma Fırsat Mı, Tehdit Mi?

Twente Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Raymond Veldhuis, yüz tanıma özelliği kullanılarak telefon kilitlerinin kırılabilmesinin şaşırtıcı olmadığını düşünüyor.

Yüz tanıma sisteminin kaliteli bir vesikalık fotoğraf yardımıyla kolayca kırılabileceğine dikkatleri çeken Veldhuis, ‘İnternetten elde edilen bir fotoğraf yardımıyla da akıllı telefona kolayca girilebilir’, diyor.

Hollandalı profesör, akıllı telefonların yüz tanıma hafızalarında bulunan fotoğraflarla telefon sahibinin herhangi bir görüntüsü arasında %100 eşleşme aranmadığını vurguluyor.

Veldhuis, ‘Çünkü yüzler zaman içerisinde değişir. Örneğin, hepimiz yavaş yavaş yaşlanıyoruz veya yüz ifadelerimiz ya da pozlama, hafızada bulunan görüntüden farklı olabiliyor. Bu sebeple, yüz tanıma sistemleri telefon sahiplerinin soyut özelliklerini dikkate alıyor’ açıklamasını yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here