Google Türkiye, ‘Internot Olmaya Var Mısın?’ Projesini Hayata Geçiriyor

0
1779

Anne babalar çocukların internet kullanımıyla ilgili ciddi endişeler taşıyorlar. Ancak internet aynı zamanda büyük fırsatlar sunan bir mecra. Google Türkiye, çocukların internetin sunmuş olduğu fırsatlardan en iyi biçimde faydalanabilmeleri için karşılaştıkları birçok olay ve durumda bilinçli karar verebilmelerinin önemli olduğu inancıyla yola çıktı. Uzun yıllardan beri süren yoğun çabalara yeni bir halka eklemek amacıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın himayesinde ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun işbirliğiyle faaliyete başlayan ‘Internot Olmaya Var Mısın?’ platformunun duyurusunu yaptı.

Proje tanıtımı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan ve BTK’nın Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu’nnu da katılmasıyla gerçekleştirilen bir basın toplantısıyla yapıldı.

Dijital Dünya, Anne – Babalar ve Çocukları Arasında Bir Diyalog Köprüsü

Çocukların güvenlik ve dijital vatandaşlık gibi konularda bilinçli hale gelerek çevrimiçi dünyayı daha güvenle keşfetmelerine yardımcı olmak ve yaratıcılıklarını yükseltmeye katkı sağlamak için oluşturulan ‘Internot olmaya var mısın? Projesinde bir diğer önemli hedef ise dijital çağda doğmuş olan 6 ile 12 yaş arasındaki çocukların yanında, bu çocukların ailelerine ve öğretmenlerine de ulaşılması. Bu sayede nesiller arasında oluşan dijital diyaloğun daha güçlü bir hale getirilmesi.

Internot olmaya var mısın? Projesinde üç temel öğe yer almaktadır. Çocuklar için internette güvenlik ipuçlarının yer aldığı ve dijital vatandaşlık kurallarının bulunduğu bir oyun platformu olan İnterland’de, farklı oyun kurguları gerçekleştirilerek bilinçlenme sağlanıyor. Aynı zamanda çocuklar bilgileniyor ve yaratıcılıklarını kullanıp güvenlikle ilgili alanları oluşturarak dijital vatandaşlık temel ilkelerini öğrenebiliyorlar. Proje bağlamında kılavuz niteliğine sahip olan bilgilerin yer aldığı ‘Dijital Vatandaşlık ve Güvenlik Eğitim Kitapçığı’ ile aile içerisindeki büyün bireylerin imzalanması istenen ‘İnternot Olmaya Var Mısın Taahhüdü’ bulunuyor.

İnternot Olmanın İlkeleri

İnternot Olmaya Var Mısın? Platformu, çocukların oyun deneyimleriyle öğrenebilmesi ve içselleştirmenin bu şekilde sağlanmasını hedefleyen önemli beceriler ve davranışlar arasında aşağıdaki başlıklar yer almaktadır:

  1. Çevrimiçi dünyada meydana gelebilecek tuzaklara dair bilinç kazanmak,
  2. İnternet paylaşımlarında özenli bir davranış sergilemek,
  3. İnternet ortamındaki başka kullanıcılarla girilen iletişimlerde nazik davranmak ve düşünceli olmak,
  4. Özel bilgilerini neden korumaları gerektiği ve nasıl koruyacaklarını öğrenmek,
  5. Şüpheli bir durum oluşması halinde vakit kaybetmeden ebeveynleriyle durumu paylaşmak.

Anadolu’daki İnternotlarla Bir Araya Gelinecek

İnternot Olmaya Var Mısın? Projesi bağlamında İstanbul’un yanında Trabzon, Adana, Kayseri, Ankara, Konya, Antalya, İzmir ve Bursa olmak üzere toplam 10 ilde etkinlikler düzenlenecek. Yapılan etkinliklerde dijital okuryazarlık ve güvenli internet kullanma konularındaki farkındalık daha da yaygın bir hale getirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here