Google, Dokunmatik Ekranları Jest Teknolojisi ile Değiştirmek İstiyor

0
335

Azınlık Raporu filmini bazılarınız hatırlayacaktır. Google telefon ekranlarını bu filmdeki bir sahne gibi havada kullanılan hareket kontrolleriyle değiştirmek istiyor.

Teknoloji devi, parmaklarınızın ekrandan ne yaptığını hissetmek için lazer kullanan bir hareket sensörü geliştirmek için çalışma başlattı.

Teknoloji, mobilite veya konuşma bozukluğu olanlar için potansiyel bir buluş olarak lanse edildi. Ayrıca, çatlamış ekranlar gibi sorunların yaşanması ortadan kalkabilir. Google, sensörün kullanıcıların başparmak ve işaret parmakları arasında görünmez bir ‘düğmeye’ ya da işaret parmağına sürtünerek dönen sanal bir kadrana basmalarına izin verebileceğini söylüyor. Bu, yakında ekranlara dokunmak yerine el hareketi yaparak telefonlar ve akıllı saatler gibi aygıtları kontrol edebileceğimiz anlamına geliyor.

Kısa süre önce doğrudan İrlanda’da akıllı telefonlar ve diğer cihazlar satmaya başlayan şirket, üç yıldır bu teknoloji için onay almaya çalışıyor. Artık hem Avrupalı ​​hem de ABD’li düzenleyici kurumlar, Google’ın uçaklara veya diğer hassas frekanslara müdahale etmeyeceği şartını koyarak, Project Soli adlı teknolojiyi kullanarak aygıtlar oluşturabileceğini söyledi.

Şirket, bu kontroller sanal olsa bile, etkileşimlerin fiziksel ve duyarlı hissettirdiğini söylüyor. Geri bildirim parmak dokunuşunun dokunsal hissi tarafından üretiliyor.

Akıllı saatler ve spor giyilebilir ürünler gibi küçük ekranlı cihazlara, genellikle parmaklarıyla ekran kullanamayan insanlar için ideal olabilir.

ABD’li düzenleyiciler Google’ın sistemi kullanmasına, “dokunmatik el hareketi teknolojisini kullanarak, yenilikçi cihaz kontrol özellikleri sağlayarak kamu yararına hizmet edeceği” sebebiyle izin verdi.

Bu teknoloji, Tom Cruise ve Colin Farrell’ın sanal bilgisayar ekranlarını kaydırıp seçmek için jest kontrollerini kullandığı “Azınlık Raporu” filminde popüler hale geldi.

Google, yeni araçların doğal insan eli hareketi hassasiyetine yaklaşabileceğini ve sensörün giyilebilir telefonlara, bilgisayarlara ve araçlara yerleştirilebileceğini söylüyor.

Ancak, şirket henüz bitmiş bir ürünün ne zaman piyasaya hazır olacağını ve teknoloji için Apple ve Samsung gibi rakiplerine lisans verip vermeyeceğini söylemiyor. Teknik sıkıntı nedeniyle sisteme itiraz eden Facebook ise teknolojinin gelecekte “çeşitli kullanım durumları” olacağını kabul ettiğini söylüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here