Geçtiğimiz Yıl RTÜK’e 124.000’den Fazla Şikayet Geldi!

0
239

2018 yılında RTÜK’e 124.234 şikayet geldi. Bu şikayetlerin 48 binini dizi filmler oluşturdu. İletişim hattına ulaşan bir çocuk “Babam bir dizide karısını döven karaktere çok benziyor. Lütfen diziyi bitirin annem ve babam aynını yapmasın” şeklinde şikayet de bulundu. Bildirim üzerine söz konusu yayına müeyyide uygulaması geldi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na geçen yıl vatandaşlardan ulaşan şikayetlerin birçoğunu dizi filmler oluşturdu. Radyo ve televizyon üst kurulu kamuoyu araştırmaları ve ölçme dairesi başkanlığınca hazırlanan raporlara göre 2018’e ait vatandaş bildirimleri yıllık raporu belirlendi ve açıklandı. Anadolu ajansı muhabirinin oluşturmuş olduğu derleme bilgilere göre geçen yıl 124.234 kişi farklı kanallardan yapılan bildirimler ile şikayetlerini belirtti. İletişim merkezine yapılan bildirimlerin 123.409’u televizyon 825 ise radyo yayınlarına yönelik gerçekleştirildi.

Halk tarafından yapılan bildirimlerde en çok 48.000 bildirimin gizli şikayet edildi. Dizi filmlerde şiddet içerikli ve yasadışı eylemlerin yansıtıldığı sahnelerin gençler ve çocuklar üzerinde olumsuz örnek olduğu ve buna benzer eylemlere teşvik ettiği için toplum ve hukuka güveni sarsabileceği görüşü ortaya çıktı.

RTÜK’e ulaşan bir çocuğun dizisindeki karaktere babasının çok benzediğini belirtmesi ve bu nedenle dizinin bitirilmesini istediğini annesinin sonunda dizideki kadının sonuna benzemesini istemediğini belirtti. O nedenle diziye durdurma cezası uygulandı. Bu ve buna benzer topluma olumsuz örnek teşkil edebilecek dizi ve filmleri cezai yaptırımların uygulanmasını yanı sıra topluma örnek olabilecek davranışları sergilenmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here