Gargara Sayesinde Kovid-19’un Yayılması Önlenebilir!

0
109

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre ağız gargarası sayesinde Kovid-19’un yayılma hızının önleneceği açıklandı. Ağız gargaraları ile Kovid-19 hastalarının tükürüklerinde bulunan SARS-COV2 miktarının ciddi şekilde azaltılacağı belirtildi. Buna ek olarak, ağız gargaralarının Kovid-19’un yayılmasını durdurup durdurmayacağı ise tam olarak 2021 yılının başında belli olacak. Ancak, yine de bu konuda umut verici çalışmalar yapılıyor diyebiliriz.

COVID-19 pandemisinin tüm dünyayı etkisi altına almasıyla birlikte elleri dikkatlice yıkamak, sosyal mesafeye uymak ve maske takmak, günlük rutinlerimiz arasına girmiş durumda. Ancak İngiltere’de gerçekleştirilen yeni bir araştırma, günlük rutinlerimiz arasında bir yenisinin daha eklenebileceğini gösteriyor.

Cardiff Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, en az yüzde 0,07 setipiridinyum klorür (CPC) içeren ağız gargaralarının, COVID-19’un yayılma hızını ciddi şekilde azaltabileceğini ortaya koyuyor. Zira araştırma sonuçlarına göre söz konusu ağız gargaraları, COVID-19 hastalarının tükürüklerinde bulunan SARS-COV-2 miktarının ciddi şekilde azaltılmasını sağlıyor.

Ağız gargaralarının COVID-19’un yayılmasını yavaşlatıp yavaşlatmayacağı 2021’in başlarında belli olacak
gargara

Kısa süre önce yayınlanan çalışmayı gerçekleştiren ekibin lideri olan Profesör David Thomas, yapay koşullarda gerçekleştirilen söz konusu çalışmanın umut verici sonuçlar ortaya koyduğunu dile getirirken; şimdilik kesin konuşmak için daha fazla klinik çalışmaya ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Prof. Thomas, laboratuvarda elde ettikleri sonuçların gerçek COVID-19 hastalarında da geçerli olup olmadığını anlamaları gerektiğini belirtirken, bu konudaki klinik çalışmaların 2021’in başlarında tamamlanmasını beklediklerini ifade etti. Uzman periodontolog Dr. Nick Claydon ise çalışmayla ilgili olarak yaptığı açıklamada laboratuvarda elde edilen sonuçların hastalarda da geçerli olması halinde günlük hayatımıza yeni bir rutin eklenebileceğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here