Facebook’a Rekor Ceza Kanada’dan Geldi!

0
309

Facebook; Kanada’da belki de tarihi boyunca görebileceği en büyük cezalardan birisiyle karşılaştı. Gizlilik şartlarını ihlal eden Facebook; 6.5 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Facebook’un 2012 ile 2018 yılları arasında kullanıcı gizlilik şartlarına uymamasından dolayı böyle bir ceza ile karşılaştığına değinildi. Kanada’da 24 milyon kullanıcısı bulunan Facebook’un kişisel verileri üçüncü kişilerle paylaşmasından mütevellit büyük tepki çekmişti.

Yaklaşık 2 milyar aktif kullanıcısı ile sosyal medyanın en popüler platformu konumunda olan Facebook yine bir para cezası haberi ile gündemde.

İngiliz yayın kuruluşu BBC’de yer alan habere göre Facebook, Kanada’da gizlilik şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle 6.5 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Aynı habere göre söz konusu ceza Facebook’un 2012 ile 2018 yılları arasında kullanıcı verileri ihlal ettiği gerekçesi ile kesildi.

Yapılan açıklamda Kanada’da 24 milyon aktif kullanıcısı olan Facebook’un kullanıcı verilerini yasaları ihlal ederek üçüncü partiler ile paylaştığı öne sürülüyor.

Uluslararası haber ajansı Reuters’a konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Facebook sözcüsü cezaya itiraz ettiklerini ancak Kanada ile anlaşma yolunu tercih edeceklerini açıkladı.

Facebook geçtiğimiz aylarda ABD’de veri ihlali yapmak ile suçlanmış ve Federal Ticaret Komisyonu anlaşmaya vararak 5 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here