eSIM nedir? Ne gibi avantajları bulunmaktadır?

0
2236

Elektronik bir sim kart olan eSIM’in başında bulunan ‘e’ harfi İngilizce’deki ‘embedded’ (gömülü) kelimesinden gelmektedir. Telefone yerleştirilebilen küçük, beyaz ve plastik olan standart SIM kartlardan farklı olarak eSIM, elle dokunulabilecek fiziki bir kart değildir. Peki, akıllı telefonlara iliştirilecek olan küçük bir çipten ibaret eSIM teknolojisinin avantajları nelerdir?

eSIM teknolojisiyle birlikte yeni bir telefon numarası kullanabilmek için SIM kart değişikliği yapmanıza gerek olmayacak. eSIM tek bir telefonda iki farklı hattın kullanılmasını olanaklı hale getiriyor. Yani, bir hattı iş için kullanan birisi aynı telefonda kişisel hattını da kullanabilecek. Fakat, aynı anda sadece tek bir hattı kullanmak mümkün.

eSIM’ler, fiziksel olan standart SIM kartlara göre daha güvenilir. Telefonun içerisine gömülü olması sebebiyle asla kaybolmuyor ve hasara uğramıyor. Aynı zamanda SIM kart değiştirmek için operatöre ücret ödeme derdinden de kullanıcıları kurtarıyor.

eSIM uzaktan yetkilendirilebilme özelliğine sahip. Google’ın Project Fi teknolojisine benzer şekilde, eSIM’leri desteklemekte olan ağlar arasında geçiş yapılabiliyor. Yani kullanıcı operatör değiştirdiğinde SIM kartını değiştirmesi gerekmiyor.

Yıllar içerisinde SIM kart yuvaları küçülmüş olsa da ortadan kalkmadı. eSIM kart sayesinde akıllı telefonlarda bulunan SIM kart yuvaları tarihe karışacak. Bu durum telefon kullanıcılarına da fayda sağlıyor. Çünkü su, toz gibi dayanıklılık problemlerine karşı telefon daha az girişe sahip olacak.

SIM kartların küçülmesiyle birlikte SIM kartın çıkarılabilmesi için akıllı telefon kutularına SIM kart iğnesi yerleştirmek zorunlu hale geldi. eSIM sayesinde SIM kartı iğnesi gibi dertler ortadan kalkıyor.

eSIM’in Dezavantajları

eSIM’in avantajları kadar bazı dezavantajlarının da olabileceğine değinmek gerekiyor. Yeni bir telefon alındığında ya da telefon değiştirilirken, SIM kartlar kolayca çıkarılarak yeni telefona aktarılabiliyor. Ancak telefonun içerisine gömülü halde bulunan eSIM’ler, telefon değiştirme aşamasında kullanıcıları zor durumda bırakabilir.

eSIM’ler çıkarılıp takılabilen ürünler olmadığı için sürekli bir hücresel ağ bağlantısına ihtiyaç duyuyor. Bu durum da telefonları daha fazla izlenebilir bir hale getiriyor. Normal kullanıcılar için sorun teşkil etmese de istihbarat birimleri ve hükümetler ile takip edilmek istemeyen özel görevliler için bu büyük bir sorun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here