Elon Musk’tan Büyük Vaat!

0
125

Dünyanın en zengin işadamı olarak bilinen Elon Musk; 201 milyar doların üzerindeki servetiyle dikkat çekiyordu. Musk; geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamada en iyi karbon yakalama teknolojisini bulana 100 milyon dolar ödül vereceğini ifade etti. Karbondioksit başta olmak üzere diğer sera gazlarının artışı yüzünden küresel ısınma ve iklim değişiklikleri gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Bu yüzden, karbon yakalama teknolojisi son derece önemli!

Dünyanın en zengin iş adamı olan Elon Musk’ın son olarak 201 milyar doların üzerinde servete sahip olduğu açıklanmıştı. Alışveriş devi Amazon’un CEO’su Jeff Bezos’u bile geride bırakan Elon Musk, bugün ilginç bir duyuru ile karşımıza çıktı. Elon Musk, en iyi karbon yakalama teknolojisini bulana 100 milyon dolar ödül vereceğini açıkladı.

Elon Musk; Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “En iyi karbon yakalama teknolojisi ödülü için 100 milyon dolar bağışta bulunuyorum.” ifadesini kullandı. Ancak şimdilik en iyi karbon yakalama teknolojisini bulanın Elon Musk ile nasıl iletişime geçeceği ise açıklanmadı.

Am donating $100M towards a prize for best carbon capture technology

— Elon Musk (@elonmusk) January 21, 2021
Karbon yakalama nedir? Neden önemli?
Karbondioksit (CO2) ve diğer sera gazlarının (metan-CH4, diazot monoksit-N2O, hidroflorokarbonlar-HFCs, perflorokarbonlar PFCs, kükürt heksaflorid-SF6) artışı sera etkisi nedeniyle küresel ölçekte ısınmaya ve sonuç olarak iklim değişikliğine neden oluyor. İklim değişikliğini tetikleyen bu gazların havaya karışmadan önce bir yerde toplanıp süzülmesi gerekiyor. Karbon yakalama teknikleri de bu noktada devreye giriyor.

Yakın zamanda açıklanan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) raporuna göre, küresel karbon emisyonu azaltımında 2060 yılına kadar enerji verimliliğinin yüzde 40, yenilenebilir enerjinin yüzde 35, karbon yakalama ve depolamanın yüzde 14 ve diğer metotların ise yüzde 11 oranla etkili olacağı belirtiliyor.

Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için Apple, Microsoft ve Elon Musk uzun bir süredir çabalıyor. Microsoft’un sürdürülebilir enerji, Apple’ın çevre dostu ürünleri derken, Elon Musk’tan da böyle bir jestin gelmesi oldukça sevindirici.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here