Çinliler Dünyanın İlk Katlanabilir Ekranlı Telefonunu Piyasaya Sürüyor

0
660

Katlanabilir ekranlı telefonlar çıktı çıkıyor derken adı sanı duyulmamış bir firma bu yarışta tüm rakiplerine fark attı. İlk katlanabilen telefonu piyasaya sürmeye hazırlandıklarını duyuran Çinli firma FlexiPai isimli telefonlarının lansmanını Pekin’de gerçekleştirdi.

Firmanın merkezi ABD’nin California kentinde yer alıyor. Ancak firmanın kökleri Çin’e dayanıyor. Royole isimli firmanın ürettiği katlanabilir telefon açık haldeyken 7.8 inç (19,8 cm) boyutunda. Kapalı haldeyken ise üç farklı küçük ekran işlevi ortaya çıkıyor. Arka yüz, ön yüz ve katlanan bölümdeki ekranlar aynı anda farklı görüntüler verebiliyor.

Royole sadece 6 sene önce kurulmuş bir firma ve bugünden itibaren katlanabilir yeni telefonlar için Çin’de ön sipariş almaya başlayacağını duyurdu. Telefonun fiyatı ise teknik özelliklerine paralel şekilde 1290 dolar ile 1863 dolar arasında değişecek.

Royole tarafından üretilen FlexiPai’nin yazılım uzmanları için özel olarak tasarlanmış bir modeli de bugün piyasaya çıktı.

Telefon katlanmış pozisyondayken sırt bölümündeki minik ekran gelen uyarıları gösterme özelliğine sahip. Telefon teslimatlarının Aralık ayında yapılması planlanıyor.

Royole’un katlanabilir ekran teknolojisine sahip bir telefonun tanıtımını yapması birçok teknoloji uzmanı için de sürpriz bir gelişmeydi. Bu alanda ilk telefonların Çinli Huawei firması ya da Samsung tarafından piyasaya sürülmesi bekleniyordu. Hatta Samsung’un bu teknolojide kaydettiği ilerlemeleri 7 Kasım tarihinde ABD’nin San Francisco kentinde yapacağı bir ürün tanıtım toplantısında duyuracağı beklentileri mevcuttu.

Royole’un katlanabilir telefonu Water OS ismindeki Android tabanlı bir işletim sistemine sahip. Firma tarafından hazırlanan ve sosyal medyaya düşen videoları izleyenler telefonun kullanmış olduğu Android işletim sisteminin biraz düzenlenmesi gerektiğine dair yorumlar yaptı. Aynı zamanda katlanan ekranın çoklu moddan tek ekran moduna geçişi esnasında ekranda titremeler olduğu yorumları da yapıldı. Telefonun diğer farklı özelliği ise ağırlığı. FlexiPai, 350 gram ağırlığa sahip. Bu ağırlık hem Samsung Galaxy Note 9’dan hem de son iPhone XS Max’den 50 gram daha fazla.

Royole, yeni katlanabilir telefonunun 200 bin açma kapamaya kadar testinin yapıldığını ve katlanabilir ekranın uzun yıllar boyunca hiçbir sorun çıkarmadan çalışacağını bildirdi.

Teknoloji danışmanlık şirketlerinden Creative Strategies’den Carolina Milanesi yaptığı açıklamada, FlexiPai’nin piyasanın yıldızı olmasının zor göründüğünü, ancak tanıtılan teknolojinin oldukça etkileyici olduğunun altını çizdi. Milanesi, “Royole firması dünya üzerinde bir ilki gerçekleştirdiğini söyleme hakkına sahip. Üstelik bunu daha önce adı hiç duyulmamış bir firmanın yapmış olması son derece enteresan” açıklamasında bulundu. Milanesi, aynı zamanda Royole’un telefonu sayesinde birçok yazılımcının şimdiden katlanabilir telefonlar için uygulamalar geliştirmeye başlayacağını da sözlerine ekledi. Carolina Milanesi, Royole’un yakın bir zamanda teknoloji devi şirketler tarafından satın alınmasının güçlü bir olasılık olduğunu ifade ediyor.

Yeni katlanabilir telefon FlexiPai’nin piyasada ne kadar tutulacağı gelecek günlerde ortaya çıkacak. Ancak bu öncü girişim katlanabilir ekran teknolojisini hızlandıracağa benziyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here