Çin’in, Apple’ın Teknolojik Sırlarını Çaldığı İddia Edildi

0
745

Amerika ve Çin arasındaki rekabet gittikçe kızışıyor. Son olarak Beyaz Saray Ulusal Ekonomi Konseyi yöneticisi olan Larry Kudlow, Cuma günü yaptığı bir açıklamayla herkesi şoke etti. Kudlow, Çin’in Apple’ın teknolojik sırlarını tabiri caizse çaktırmadan çaldığını iddia etti.

Beyaz Saray Ulusal Ekonomi Konseyi direktörlüğü görevinde bulunan Larry Kudlow, farklı birçok ülkenin Apple ürünleriyle rekabet edebilecek düzeye geldiğini vurguladı. Kudlow, Apple’ın, Çinli tedarikçilerle ve üreticilerle çalışması sebebiyle birçok ticari sırrının da Çin hükümetince kullanılmasına sebebiyet verdiğini ima etti.

Geçtiğimiz Cuma günü gazetecilerle yaptığı röportajda Kudlow şu ifadeleri kullandı: ‘Burada çok büyük açıklamalar yapmak istemiyorum. Ancak, Apple’ın teknolojileri Çin tarafından alınıyor ve şimdi Çin, Apple ile rekabet gerçekleştirebilecek bir düzeye geldi. Çin hükümetinin bunu gerçekleştirdiğini biliyoruz. Ancak elimizde bunu ispat edebilecek somut belgeler yok.’

Ekonomi Konseyi Başkanı Kudlow, Apple’ın Çinli üreticilerle çalışmasını ise şuna dayandırdı: ‘Xiaomi, Huawei ve Oppo gibi Çinli yerel telefon üreticileri kalitelerini yükseltti. Aynı zamanda bu üreticiler ürünlerini yüzlerce dolar daha uygun fiyatlarla satıyor. Bu durumda Apple’ın Pazar payını ciddi oranda düşürdü.’ Kudlow’un yaptığı bu açıklamayla Apple ile iş birliği yapan tedarikçi ve üreticilerin, Apple’ın ticari sırlarını yerel telefon üreticileriyle paylaştığı iması yapıyor, şeklinde yorumlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here