Çin Uzaya Uzaktan Algılama Uydusu Göndererek Bir İlke İmza Attı!

0
451

Son zamanlarda Covid-19 dışında gündeme gelmeyen Çin; ülkenin kuzeyinde bulunan Şanşi eyaletindeki Taiyüen Uydu Fırlatma Merkezi’nden uydu fırlattı. Long March-4B roketiyle fırlatılan uydu; önceden planlanan yörüngesine girdi. Uzaktan algılama uydusu; bilhassa Çin ve çevresinden yüksek çözünürlüklü görüntü alacaktır. Uydunun doğal kaynaklar başta olmak üzere birçok alandaki çalışmalarda kullanılması bekleniyor. Çin; bu çalışmaları sayesinde 2045 yılında uzayın lideri olmayı hedefliyor.

Xinhua ajansının haberine göre, ülkenin kuzeyindeki Şanşi eyaletindeki Taiyüen Uydu Fırlatma Merkezi’nden Long March (Uzun Yürüyüş) – 4B roketiyle fırlatılan uydu önceden planlanan yörüngesine girdi.

Teknik özelliklerine ilişkin bilgi verilmeyen uzaktan algılama uydusu, Çin ve yakın coğrafyasından yüksek çözünürlüklü görüntü alacak.

Uydu, doğal kaynaklar, acil durum yönetimi, tarım, çevre, ekoloji, orman ve mera gibi alanlarda kullanılacak.

Fırlatma, Long March serisi roketlerin 337’inci misyonu oldu.

ABD ve Rusya’dan sonra dahil olduğu “uzay yarışında”, son dönemdeki hızlı gelişimiyle öne çıkan Çin, uzaktan algılama uyduları, küresel konumlandırma ve gözlem uyduları, yörüngede daimi uzay istasyonu inşası, Ay çalışmaları, Mars ve Jüpiter’i keşif gibi iddialı projeleriyle 2045’te “uzayın lideri” olmayı hedefliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here