Bu Sene Türkiye’de En Çok Hangi Otomobiller Satıldı?

0
647

İstatistik verileri bu senenin en fazla tercih edilen otomobillerinin hangileri olduğunu listeledi. İlk iki sıra geçen seneki isimlerle aynı olurken, Hyundai satış rakamlarını ciddi boyutta yükseltti.

Ocak ayından Temmuz’a kadar geçen sürede trafiğe kaydını yaptıran otomobillerin istatistikleri ortaya çıktı. TÜİK verilerine göre Temmuz ayına kadar kayda geçen otomobil sayısı 56 bin 151 araç oldu. Bu araçlardan %17,9’u Renault, %9’u Volkswagen ve %8,2’si Hyundai marka araçlar.

Geri kalan istatistikler ise şöyle; %8 Fiat, %6,6 Dacia, %6,3 Toyota, %5,3 Peugeot, %5,2 Ford, %5,1 Honda, %4,9 Opel, %23,6 diğer markalar.

Ocak ayından Temmuz’a kadar olan satışlarda birinci sırada yer alan Fransız üretimi Renault, geçtiğimiz seneye oranla satışlarda düşüş yaşamasına rağmen birinci sıradaki yerini muhafaza etmeyi başardı. İkinci olan Wolkswagen’de, Renault ile aynı akıbete sahip. Wolkswagen araçların da satış rakamları düştü. Ancak firma satışlarda ikinci sıradaki yerini korumayı başardı. Hyundai ise geçen yıla oranla listedeki payını %7’den %8,2’ye çekmeyi başararak Türkiye’de en fazla tercih edilen üçüncü araba markası oldu. Fiat listede dördüncü olurken, Dacia beşinci sırada yer aldı.

Trafiğe kayıtlı olan araç sayısı Temmuz ayı sonunda geçtiğimiz yılın Temmuz ayına göre %4,45 oranında arttı. Rapora göre kayıtlı araç sayısı 21 milyon 763 bin 103 rakamından 22 milyon 731 bin 759 rakamına yükseldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here