Bilim İnsanları, Hafızada Güçlenme Sağlayacak Yeni Bir Font Geliştirdi

0
622

İnsan beyni birçok araştırmaya konu olmuştur. Bu araştırmaların başında hafızayı daha fazla güçlendirmek için neler yapılması gerektiği geliyor. Bilim insanları yeni geliştirdikleri bir fontla hafızayı güçlendirebildiklerini iddia ediyorlar.

1957 yılında dizayn edilen ve günümüze kadar kullanımı devam eden Helvetica fontunun yerine geçmesi beklenen bu yeni font, Sans Forgetica olarak isimlendirildi.

Bir sınava hazırlanırken, özet çıkarılması tavsiye edilmektedir. Bunun en büyük sebeplerinden birincisi yazarken yeniden okunmasıdır. İkinci sebep ise kişinin kendi yazım şeklinin fotoğrafik hafızayı tetikleyerek bilgiyi akılda daha kalıcı hale getirmesidir.

Bu açıdan bakıldığında bir metinde kullanılan fontun daha akılda kalıcı biçimde güncellenmesi söz konusu. Bilim insanları, okunan metinlerin unutulmasını engellemek için özel bir font geliştirdi. Font Royal Melbourne Teknoloji İnstütüsü tarafından geliştirildi ve fonta Sans Forgetica ismi verildi.

Sans Forgetica’nın iki ilginç bir özelliği bulunuyor. Bunlardan ilki yazının hiç alışık olunmayan biçimde sola yatık olması. Diğeri ise harflerin iç bölgelerinde devasa deliklerin bulunması. Peki, yazı neden böyle tasarlandı?

Fontta bulunan delikleri metinin daha zor okunmasını ve okurken kişinin daha fazla efor sarfetmesini gerektiriyor. Bu da beynin okuduklarının daha önemli olduğunu düşünmesini sağlıyor. 400’ün üzerinde öğrenci üstünde uzun süren çalışmalar neticesinde oluşturulan Sans Forgetica’nın bilgiyi hafızada tutma noktasında oldukça verimli olduğu ortaya çıktı.

Sans Forgetica şu anda kullanıcılar tarafından indirilebilir konumda. Font henüz Türkçe karakterleri desteklemiyor. Fakat, Türkçe karakter kullanmadan Fontun işe yarayıp yaramadığını deneyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here