Beşiktaş Spor Kulübünün Kuruluş Hikayesi

0
60

Tarihin 1902 sonbaharını gösterdiği dönemlerde Beşiktaş’ın Serencebey Mahallesi’nde takımın temellerini atan faaliyet başlamıştı. O dönemlerde Medine Muhafızlığı görevini yürüten Osman Paşa’nın konağında 22 kişiden oluşan genç bir grup bazı günler toplanarak jimnastik hareketleri yapıyordu. Ekibin içerisinde başta Osman Paşa’nın oğulları olan Hüseyin Bereket ve Mehmet Şamil yer alıyordu. İkiliye mahalle gençlerinden Mehmet Ali Fetgeri, Ahmet Fetgeri, Cemil Feti, Nazımnazif ve Şevket Bey eşlik ediyordu. Ekibin ilgilendiği spor branşları; halter, güreş, özellikle barfiks, paralel, aletli ve aletsiz jimnastikti. O dönemlerde her türlü toplantıyı siyasi bir eyleme yoran 2. Abdülhamit’in hafiyeleri köşkte yapılan spor faaliyetlerini haber alınca baskın yaparak gençleri karakola götürdü. Gençlerin bir bölümünün saray erkanına yakınlığı, aynı zamanda o dönemler kötü bir gözle bakılan futbol oynamıyor sadece beden hareketleri yapıyor olmaları sebebiyle iş uzamadan tatlıya bağlandı ve gençler serbest bırakıldı. Bu olay üzerine gençler saraydan destek görmeye başladı. Şehzade Abdülhalim sık sık gençlerin antrenmanlarını izlemeye başladı. Dönemin ünlü boksörlerinden Kenan Bey de antrenmanlara gelerek gençlere güreş ve boksla ilgili hareketler gösterdi.

1903 yılının Mart ayında çıkarılan özel bir izinle Bereket Jimnastik Kulübü kurulmuş oldu. 1908 yılında Meşrutiyet’in ilan edilmesiyle birlikte sportif faaliyetler biraz daha serbest bir hale geldi. 31 Mart 1090 yılında siyasi olaylar sonrası Mazhar Kazancı ve Fuat Balkan Edirne’deki hareket ordusuyla birlikte İstanbul’a geldi. Siyasi olayların durulmasından sonra eskrim dalında iyi bir hoca olan Fuat Balkan ve halter ve güreş gibi sporları yapan Mazhar Kazancı, Serencebey’de jimnastik faaliyetlerini sürdüren gençleri buldu ve birlikte spor yapma fikri oluştu. Kulübün genişlemesi ve kurumsallaşması için Fuat Balkan Ihlamur’da yer alan evinin alt katındaki mekanı kulüp merkezine çevirmiştir. Bereket Jimnastik Kulübü ismi Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü adıyla değiştirildi. Bu sayede başta jimnastik, boks, güreş, atletizm ve eskrim gibi branşların ön planda olduğu güçlü bir spor kulübü oluşturuldu. Fuat Bey’in arkadaşları olan Şerafettin ve Refik Bey de eskrim alanında oldukça başarılıydı.

26 Ocak 1911’de Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü tescil edildi. Tescil işlemi için dönemin Beyoğlu Mutasarrıfı olan Muhittin Bey kulübü teşvik etmişti. Beşiktaş, tescil edilen ilk Türk spor kulübü oldu. Semtte bulunan gençler de spor kulübüne büyük ilgi gösterdi. Spor yapan kişilerin sayısı bir anda 150’yi buldu. Kulüp merkezi Ihlamur’dan Akaretler’deki 49 numaralı binaya nakledildi. Bir süre sonra bu binaya da sığamayınca 84 numaraya geçildi. Binanın bahçesi de spor salonu yapıldı.

Beşiktaş’a dair tüm haberleri netsporhaber.com sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.netsporhaber.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here