Bebek Gezegenin Oluşumu Görüntülendi!

0
324

CNN’de yer alan habere göre gök bilimciler; dünyadan 520 milyon ışık yılı uzakta bulunan genç bir yıldız olan AB Aurigae’nin çevresinde bebek bir gezegenin meydana geldiğini görüntülediler. VLT kullanılarak elde edilen görüntülerde AB Aurigae’nin çevresinde dönen, yoğun bir toz ve gaz diskinin içerisinde yer alan spiral yapı tespit edildi. Bu spirallerin bebek gezegenin oluşma belirtileri arasında olduğuna dair değerlendirmeler yapıldı.

CNN’de yer alan habere göre, gök bilimciler, Şili’de yer alan Avrupa Güney Gözlemevinin (ESO) Çok Büyük Teleskop (VLT) vasıtasıyla Dünya’dan 520 ışık yılı uzaklıkta genç bir yıldız olan AB Aurigae’nin etrafında bebek gezegenin oluşumunu görüntüledi.

VLT ile elde edilen görüntülerde AB Aurigae’nin etrafında dönen, yoğun bir toz ve gaz diskinin içinde spiral bir yapı tespit edildi. Bilim adamları spirallerin, bebek gezegenlerin doğuşunun bir göstergesi olduğunu belirtti.

Fransa’daki Bordeaux Astrofizik Laboratuvarından ve araştırmanın yazarlarından Anne Dutrey, spiral görüntünün, gezegen oluşumunun teorik modellerinden beklenen bir sonuç olduğunu ifade etti.

Araştırmanın sonuçları, “Astronomy & Astrophysics” dergisinde yayımlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here