Apple, Volkswagen ile Kendi Otonom Cihazını Üretmek İçin Anlaştı

0
1340

Dünya üzerindeki en büyük teknoloji markaları arasında yer alan Apple, kendi otonom cihazını üretebilmek için Almanların otomobil devi firmalarından Volkswagen ile anlaşma sağladı.

Birkaç sene önce ortaya bazı söylentiler çıkmıştı. Bu söylentilerde Apple’ın kendi otomobilini üretmek istediği iddia ediliyordu. Ancak Apple gibi bilgisayar teknolojilerinde uzman bir firmanın amacı sokaklarda Apple marka arabaların dolaşması değil. Apple’ın amacı otomotiv endüstrisinde bir iPhone ortaya çıkarmaktı. Ancak gelişmeler firmanın bu fikirden vazgeçerek işin yazılım kısmına odaklanmasını sağladı.

Tüm bu gelişmelere rağmen Apple’ın otomotiv piyasasından elini tamamıyla çektiği söylenemez. Apple günümüzde 50’ye yakın otomobile teknolojik destek veriyor. Bu nedenle kendi otonom cihazını yaratmanın zamanının geldiğini düşünen firma, BMW ve Mercedes ile uzun süren ancak olumsuz neticelenen görüşmeler sonrasında Volkswagen’le anlaştı.

Ancak Apple’ın otonom araçları son tüketici için geliştirilmiyor. Volkswagen’in T6 Transporter minibüslerinin üstüne inşa edilecekler. Üretilecek olan otonom araçların şasisi, tekerlekleri ve çerçeveleri orijinal modelle birebir aynı biçimde. Ancak gösterge paneli ve koltuklar gibi tüm iç mekan tamamen Apple tarafından yeniden dizayn edilecek.

Apple üretilecek olan bu otonom araçları çalışanlarına servis olarak kullanmayı düşünüyor. Şirket tarafından otonom araçlar üstünde tam bir kontrol isteniyor. Zaten Mercedes ve BMW ile Apple’ın anlaşamamasının ana sebebi de buydu. Volkswagen ise Apple’a bu imtiyazı sağladı. Bu sayede Apple kendini otonom otomotiv alanında geliştirebilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here