Almanya, İkinci Covid-19 Aşısına İzin Verdi!

0
130

Almanya biyoteknoloji şirketi CureVac tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının insanlar üzerinde denenmesi adına gerekli onaylar alındı. Buna göre, söz konusu testler, hem Belçika’da hem de Almanya’da yapılacak. Testlerden olumlu sonuç alınması halinde söz konusu aşının gelecek yılın ortalarında piyasaya sürüleceği ifade edildi. Bunun yanı sıra, Alman hükümeti, borsada işlem görmeyen CureVac’in yüzde 23 hissesini satın almıştı.

Almanya’da biyoteknoloji şirketi CureVac’ın, geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısını insanlar üzerinde test etmek için onay aldığı bildirildi.

CureVac’tan yapılan açıklamada, Almanya’da aşı araştırmalarına izin veren Paul Ehrlich Enstitüsü ve Belçika İlaç ve Sağlık Ürünleri Federal Ajansı’nın, şirketin geliştirdiği mRNA tabanlı bir koronavirüs aşısının insanlar üzerinde test edilmesine izin verdiği belirtildi.

CureVac, Almanya’da Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu biyoteknoloji firması BioNTech’ten sonra geliştirdiği Kovid-19 aşısı insanlar üzerinde test edilmesine izin verilen ikinci şirket oldu.

Şirket yetkilileri, testlerin Almanya ve Belçika’da yapılacağını belirterek, Kovid-19 aşısının gelecek yılın ortalarında piyasaya sürülebileceğini bildirdi.

Alman hükümeti, 15 Haziran’da, borsada işlem görmeyen CureVac’ın yüzde 23 hissesini 300 milyon avroya satın almak için şirketin en büyük hissedarı SAP kurucu ortağı Dietmar Hopp ile anlaşmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here