50 Milyon Kişinin Facebook Verilerini Çalan Şirketin 200 Seçime Müdahale Ettiği Ortaya Çıktı

0
1332

2016 yılında siyasi bir araştırma şirketi olan Cambridge Analytica Donald Trump’ın seçim kampanyalarını yürütmüştü. Şirket büyük bir Facebook veri skandalının merkezinde yer alıyor. Bunun yanı sıra yeni gelen haberlere göre şirketin CEO’su politikacıları tuzağa düşürebilmek için gizemli hizmetler verirken gizlice kameraya çekildi.

Bir televizyon kanalı tarafından yürütülen bir soruşturma için şirket gizlice videoya kaydedildi. Channel 4 News’un kaydettiği bu sürpriz videoda, CA’nın Facebook’taki 50 milyon ABD seçmenini içeren bir veri olayı sebebiyle askıya alınmasının peşinden geldi. Video’da CA İcra Kurulu Başkanı olan Alexander Nix’in ve ekibinin Kasım 2017 tarihiyle Ocak ayları arasında gerçekleştirdikleri bir toplantının gizli görüntüleri yer alıyor. Channel 4 ekibinden muhabirler Sri Lanka’da seçime katılacak olan kişiler kılığına girerek CA CEO’su Nİx ve şirketin iki yüksek kıdeme sahip çalışanıyla toplantı yaptı. Toplantıda, kılık değiştiren muhabirler Nix ve ekibinden seçimlerde kendilerine yardımcı olmasını istedi.

CEO Nix şirketleri Cambridge Analytica’nın sunduğu hizmetlerden birisini de adayların evlerine Ukrayna’lı kızlar göndermek olduğunu açıklıyor. Kılık değiştirmiş muhabirlere açıklamalarını sürdüren CEO Nix, adaylara toprak karşılığı kampanyalarını finanse edebilecekleri büyük miktar paralar verebildiklerini ve kaydedilen her şeye sahip olacaklarını ifade ediyor. CA CEO’su ayrıca adayın yüzünü tanınır hale getireceğini de söylüyor.

CA Political Global’in genel müdürü olan Mark Turnbull, şirketin internette bulunan videoları gizlice yaydığını ve viral olmasına yardım edecek süreci de yürütebildiklerini ifade ediyor. Aralık ayında düzenlenen bir toplantıda Turnbull, internette veri akışına bir bilgi yerleştirebildiklerini ve sonrasında onun nasıl büyüdüğünü izleyebildiklerini belirtti. Turnbull, her defasında bir itme gücü vererek yapılan işlemi uzaktan kumandaya benzetiyor.

Channel 4 News, CA yöneticilerinin ve ana şirketleri Strategic Communications Laboratories’in Çek Cumhuriyeti, Kenya, Nijerya, Arjantin ve Hindistan da aralarında olmak üzere 200’ün üzerinde seçimde çalışmalarından ötürü övündüklerini söyledi. Konuya dair Channel 4 News’e bir açıklamada bulunan CA sözcüsü, Cambridge Analytica’nın veya ona bağlı olan kuruluşların herhangi bir amaçla tuzak, rüşvet gibi şeyler kullandıklarına dair yapılan iddiaları tamamıyla reddettiklerini kaydetti. Yetkili CA’nın herhangi bir amaçla gerçek olmayan bir materyali kullanmayacağını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here