25 Türk Nükleer Fizikçi Yeniden Dünya Gündemine Oturan Çernobil’e Gitti!

0
81

Ankara Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü tarafından düzenlenen etkinlik ile 25 Türk nükleer fizikçimiz 33 yıl önce yaşanmış olan büyük felaketin ortaya çıktığı Çernobil nükleer santralini ziyaret etti.

“Çernobil” dizisi nedeniyle son zamanlarda yeniden dünyanın gündemine oturdu. Korkunç kazanın etkileri adına bölgeye gelen Türk araştırmacılar bölge bölge radyasyon dozunu ölçerek bilimsel olarak gözlem yaptılar. Ankara üniversitesi görevlileri tarafından yapılan etkinlik sayesinde 33 yıl sonra büyük bir merakı gidermek için nükleer bilimler enstitüsü etkinliği düzenlendi.

Ziyaret sırasında yapılan araştırmalarda6 saat boyunca Çernobil’de bulunan Ankara Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü Müdürü Profesör Doktor Niyazi Meriç bir diş filminden neredeyse 50 kat daha az miktarda radyasyon aldıklarının altını çizdi.

Çernobil’in etkisinin tamamen geçtiğini belirten Ankara Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü Öğretim Üyesi Doçent Doktor Eren Şahiner’de konu ile ilgili Çernobil’de günde 8 saat çalışarak yılda bir millievert düzeyinde bir radyasyon dozu alınıyormuş. Bu miktar müsaade edilen seviyelerde diye konuştu ve radyasyon seviyesinin düşük olduğuna değindi.

Çernobil etkileri ülkemizde de uzun süre hissedildi ve özellikle Karadeniz bölgesinde bu durum radyasyon etkilerinin tarımsal faaliyetler ile birlikte insanların vücuduna yayılmasına neden olmuştu. Özellikle kanserojen maddelerin oluşması nedeniyle o bölgedeki insanlar da diğer bölgelere göre kanser riskinin daha fazla olduğu düşünülüyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here