2020 Yılında eSIM Kullanılmaya Başlayacak

0
674

BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu yaptığı bir açıklamayla 2020 yılında Türkiye’nin eSIM teknolojisini kullanmaya hazır olacağını ifade etti.

Teknoloji Zirvesi’nde bir konuşma gerçekleştiren BTK Başkanı Karagözoğlu, ‘Alınan kurul kararıyla eSIM’lerle ilgili olarak operatörlerimiz önümüzdeki sene Şubat ayına kadar düzenlemeleri tamamlamış olacaklar. eSIM teknolojisinde 2020 yılından itibaren Türkiye hazır hale gelecek’ açıklamasında bulundu.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin IEEE Öğrenci Kulübü, Yeni Nesil AR-GE Kulübü ve Bilişim Teknolojileri Kulübü tarafından bu sene ilki gerçekleştiriklen WEEKENG 2019 Hafta Sonu Teknoloji Zirvesi, teknoloji dünyasındaki profesyonellerle teknoloji sevenleri bir araya getirdi. Zirvede, 5G haberleşme, yapay zeka, dijital dönüşüm, endüstri 4.0, moleküler görüntüleme, blok zincir, 3D organ modelleme, otonom veritabanı unsurları farklı yönleriyle incelendi. BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da zirveye katıldı. Zirvede, Türkiye’nin 5G’ye geçişiyle alakalı detaylar ve cep teknolojileri de masaya yatırıldı. BTK Başkanı Karagözoğlu, Türkiye’nin 2020 yılında eSIM teknolojisi için hazır olacağını ifade etti.

BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, zirveden önce Demirören Haber Ajansı’na çeşitli açıklamalarda bulundu. SIM kart kullanılmayan telefonlarla çok yakında buluşacağımızı ifade eden Karagözoğlu, ‘BTK’nın aldığı kurul kararıyla eSIM2ler konusunda operatörler önümüzdeki senenin Şubat ayı itibariyle düzenlemelerini tamamlamış olacak. eSIM teknolojisi Türkiye’de 2020’den itibaren kullanılabilir hale gelecek’ şeklinde konuştu.

Elektronik SIM olarak ifade edilen eSIM uygulamasına dair detayları anlatan Karagözoğlu, ‘Kullanıcılar telefonlarına bir profil yükleyecekler. Bu sayede operatör değişikliği yapmak istedikleri zaman fiziksel herhangi bir SIM kart değişimi yapmadan, elektronik SIM üzerinden, seçtikleri operatörün hizmetlerini almaya başlayacaklar. Türkiye’ye ithal edilen bazı ürünlerde şu anda eSIM teknolojisi geliyor. Türkiye’ye gelen bu cihazlarda hem fiziksel hem de eSIm teknolojisi bulunuyor’ açıklamasını yaptı.

Alt yapının tamamıyla yerli ve milli olmasını hedeflediklerini söyleyen Karagözoğlu, ‘2020 senesinde alt yapı çalışmalarımız eSIM teknolojisi için tamamlanmış olacak. BTK olarak burada önceliğimiz bu alt yapının tamamıyla yerli ve milli olmasıdır. Operatörlerle bir araya gelerek bu süreci başlattık. Nesnelerin interneti denen yapıyı konuştuğumuzda artık nesne kavramı gündeme gelmektedir ve artık nesneler için fiziksel bir SIM uygulamasından söz edilemez. Bunlar fabrika çıkışında kendi üzerlerindeki elektronik SIM’lerle geliyor. İlgili ülkeye gelen bu cihazlar direkt operasyona geçebiliyorlar ve uzaktan profil değişikliği ya da istenirse operatör değişikliği yapılabiliyor. Bu alandaki güvenlik önlemlerinin tamamı değerlendiriliyor. Bu süreçle alakalı tüm koşullar için tedbir alarak eSIM’leri halkımızın kullanımına açacağız’ dedi.

5G teknolojisi sayesinde otonom araçlar ve robotların ön planda olacağını ifade eden BTK Başkanı, ‘2020 senesinde 5G’ye geçen ülkelerden olmayı hedefliyoruz. Bu hedef için 5G vadisinde şu anda testler devam ediyor. Bunlar firmalarımıza açıldı. Start-uplarımızı açtık ve artık 5G’yi deneyimleyerek, ürün üretecek alt yapıları şekillendiriyoruz’ açıklamasında bulundu.

Fatih Sultam Mehmet Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanlığı görevini sürdüren Prof. Dr. Ali Yılmaz Çamurcu ise konuya dair yaptığı açıklamada iletişim teknolojilerinin alt yapısının ilerleyen süreçlerde büyük oranda değişeceğini ifade etti ve gençlere bazı tavsiyelerde bulundu. Çamurcu, tavsiyelerinde gençlere ‘siber gençler’ şeklinde hitap etti ve ‘Yazılımdan, bilgisayar teknolojilerinden kazanılan paraların dünya ölçeğinden bakıldığında çok daha üst seviyelere ulaşacak. Bu gelişmelerle birlikte karanlık fabrikalar yani insansız fabrikalar, robotların çok daha fazla kullanılacağı teknolojilere doğru bir yönelim olacak. her alanda insanoğlu teknolojiyi isteyecek. Gençler ileride pişmanlık duyacakları dijital izler bırakmamalı. Gelecekte, pişman olmaları halinde insanların bir bölümü soy isimlerini değiştirecek denmektedir. Tüm bunlara çok dikkat ediniz. Gençlere en büyük tavsiyem, siber gençsiniz ancak kimseyi incitmeyin’, şeklinde konuştu.

Zirvenin ilerleyen günlerinde sağlık sektöründeki dijital dönüşüm hakkında konuşuldu. Medikal sektörlerde AR-GE’nin önemine vurgu yapıldı. Sağlık alanında kullanılan yapay zeka, robotlar ve 3D organ modelleme gibi konularda uzmanlar çeşitli bilgiler verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here